גורם מדיני בכיר: "הפלסטינים צריכים להפסיק עם המשחקים"

בעקבות המתקפה החריפה של שר ההגנה האמריקני, שקרא "לעזאזל, חזרו כבר למשא ומתן", אומר גורם מדיני בכיר בירושלים כי הפלסטינים מסרבים לקיים מפגש ישיר עם ישראל, על אף שהדבר אמור היה להתקיים כבר לפני יותר מחודש בהתאם לתנאי הקוורטט. "ראש הממשלה מוכן לפגוש את אבו מאזן כבר מחר, בכל מקום", לדברי הגורם הבכיר

נתניהו ואבו מאזן. מי משחק משחקים? (רויטרס)

בלשכת ראש הממשלה לא אהבו לשמוע את דבריו של שר ההגנה האמריקני, ליאון פאנטה, שקרא לישראל "לעזאזל, חזרו כבר למשא ומתן הישיר הזה". גורם מדיני בכיר אומר בתגובה כי "הפלסטינים הם אלו שצריכים להפסיק עם המשחקים".

בסביבתו של רה"מ מסרו היום כי הפלסטינים מסרבים לקיים מפגש ישיר עם ישראל, על אף שהדבר אמור היה להתקיים כבר לפני יותר מחודש בהתאם לתנאי הקוורטט. "ראש הממשלה מוכן לפגוש את אבו מאזן כבר מחר, בכל מקום", לדברי הגורם הבכיר.

עד לרגע זה לא נענו הפלסטינים להצעת הקוורטט לקיים מפגש הכנה להתנעת התהליך, מפגש שהיה אמור להתקיים עד לסוף חודש אוקטובר. הגורם הבכיר הזכיר כי "נתניהו הציע לאבו מאזן להיפגש בתוך בניין עצרת האו״ם לפני יותר מחודשיים ובעוד מספר רב של הזדמנויות - אך בכל הפעמים נענה בשלילה", והוסיף: "הפלסטינים צריכים להפסיק עם המשחקים".

פאנטה: "ישראל הפכה מבודדת יותר"

בנאום שנשא בכנס "פורום סבן", תקף שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה בחריפות את מדיניות ממשלת ישראל, ואמר "לעזאזל, חזרו כבר למשא ומתן הישיר הזה. יש להצר על כך שישראל הפכה מבודדת יותר במזרח התיכון בשנה האחרונה, ועל כך שהתרחקה משותפות עם טורקיה, ירדן ומצרים. על ישראל מוטלת האחריות לגבש חזית ביטחונית אזורית לגבי מימוש האינטרסים הביטחוניים שלה ושל ארצות הברית. עליה לעשות זאת לא רק בחיזוק כוחה הצבאי - כי אם גם בדיפלומטיה יעילה".

פאנטה התייחס גם לגל הדיווחים סביב אפשרות תקיפה ישראלית באירן, ואמר כי "תמיד יש אופציה למהלך צבאי, אבל זה צריך להיות ביחד - ומהלך אחרון". חרף אזהרותיו לאירן כי עליה להפסיק את המרוץ להשגת גרעין, טען שר ההגנה האמריקני כי מהלך צבאי עלול שלא להועיל בעצירת תכנית הגרעין האירנית.

"זה לא יהרוס את היכולות, אלא רק ישהה את הגרעין ויאפשר למשטר מבודד לצבור תמיכה אזורית", אמר והזהיר מפני תגובה אירנית למהלך צבאי נגד משטר האייתולות. "יהיו לכך השלכות קשות על הכלכלה האירופית ועל הכלכלה שלנו. המזה"ת עלול להיכנס לעימותים שאנחנו נצטער עליהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת