רוסיה וארה"ב ביוזמה לגירוש אסד

במטרה להפסיק את מהומות הדמים בסוריה, ואחרי הצלחת התכנית שעודדה את נשיא תימן סאלח לעזוב את מדינתו, מגבשת ארה"ב תכנית לעזיבתו המסודרת של אסד את סוריה. עיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי לפי היוזמה, יעזוב אסד את המדינה, יעביר את השלטון - ויעבור לרוסיה. בישראל חוששים שעזיבתו תוביל לחימוש חיזבאללה

מדבדב ייתן לאסד מקלט. ארכיון (רויטרס)

בדרך החוצה? ארצות הברית ורוסיה מגבשות בחשאי הצעה לנשיא סוריה בשאר אסד להעברת שלטונו באופן מסודר בתמורה למקלט ברוסיה. כתב "ידיעות אחרונות" אלכס פישמן מדווח הבוקר כי אחרי שהתכנית להעברת השלטון בתימן באופן מסודר, תמורת מתן מקלט מדיני לנשיא סאלח בארצות הברית, בוצעה בהצלחה - האמריקנים מקווים שנוסחה דומה תעבוד גם עבור אסד.

לפי התכנית המתגבשת, אסד יוותר על שלטונו ויעביר אותו לגורם המקובל על האמריקנים ועל הרוסים, ובתמורה יקבל מקלט ברוסיה. כעת, מנסים האמריקנים לשכנע את רוסיה, מבעלות בריתה המשמעותיות של סוריה, להפעיל לחץ על הנשיא הסורי לקבלת העסקה.

במקביל, לא רק המערב מתכונן למעבר שלטון בסוריה. חיזבאללה נערך גם הוא ליום שאחרי אסד, ומנהל מגעים עם יריביו של אסד - ארגון האחים המוסלמים. בחיזבאללה רוצים להבטיח שגם אם יתפסו אלה את השלטון, האינטרסים של ארגון הטרור יישמרו. בנוסף, מעביר חיזבאללה נשק ממחסניו בסוריה ללבנון, למקרה שהחלפת שלטון תקשה על חימוש הארגון.

בישראל חוששים שאסד יתמוך בחימוש הארגון באמצעים שלא הועברו אליו עד כה, כולל טילים מתקדמים מרוסיה. המניע של אסד לעשות כן הוא הבידוד המדיני ההולך וגובר, שמשפיע על נטייתו של לחמש את הארגון בציוד המתקדם עד כה. גם בלבנון חוששים מהתחמשות חיזבאללה - שעשוי לנסות לתפוס את השלטון במדינה בכוח בעזרת הנשק המתקדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת