הנשיא פרס נפגש בחשאי עם המלך עבדאללה

נשיא המדינה יצא הבוקר לירדן תחת מעטה חשאיות, ונפגש שם עם המלך עבדאללה. השניים דנו בדרכים לקידום השלום וגם בסוגיית גשר המוגרבים, שנחשפה אמש בחדשות 2. "אני דורש להסיר את המכשולים שישראל מניחה לפתחם של מאמינים מוסלמים ונוצרים בירושלים", אמר עבדאללה

פרס ועבדאללה. צילום ארכיון (חדשות 2)

נשיא המדינה שמעון פרס נפגש היום בחשאי עם עבדאללה מלך ירדן. על פי התקשורת הירדנית, הנשיא פרס שוחח עם המלך על המכשולים שעומדים בדרך השלום וחידוש המשא ומתן. השניים נפגשו לאחר ביקורו של המלך עבדאללה ברשות הפלסטינית לפני כשבוע, במהלכו לא התקיימה פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו או עם נציג ישראלי אחר.

המלך עבדאללה, על פי הפרסומים, אמר לפרס שהתשובה היחידה לסכסוך הוא פתרון שתי מדינות לשני העמים בתיאום עם הקהילה הבינלאומית והתחשבות בזכויותיהם של הפלסטינים. במהלך הפגישה הדגיש המלך את הצורך בבלימת ההתנחלויות שמהוות, לדבריו, מכשול לשלום. המלך גם קרא להקפיא את הבנייה בירושלים ודרש "להסיר את המכשולים שישראל מניחה לפתחם של מאמינים מוסלמים ונוצרים בירושלים".

הנשיא פרס הדגיש במהלך הפגישה את המאמצים שישראל "עושה ותעשה" כדי לחדש את האמון בין הממשל בירושלים לרשות הפלסטינית. השניים דנו גם בסוגיית הריסת גשר המוגרבים בירושלים, אשר נחשפה אתמול בחדשות 2.

מבית הנשיא נמסר כי נשיא המדינה שמעון פרס יצא הבוקר לרבת עמון לפגישה עם המלך. הפגישה התקיימה באמרון המלך ונידונו בה סוגיות שונות בין ישראל לירדן. בפגישה הוחלפו הערכות מצב לגבי ההתפתחויות האחרונות באזור ונידונו דרכים להתגבר על המכשולים בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. מלשכת הנשיא נמסר כי הפגישה התנהלה באווירה חמה וידידותית וכי השניים סיכמו להמשיך בשיחות אלה בעתיד הקרוב.

במהלך הפגישה עם המלך הדגיש הנשיא את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו לקיים בהקדם מפגש ישראלי-פלשתינאי ישיר כדי לקדם את תהליך השלום. הנשיא הדגיש כי הגעה לפתרון של שתי מדינות לשני העמים אפשרית רק באמצעות מו"מ ישיר ולא דרך פנייה לאו"ם.

המלך עצמו הגיע כאמור בשבוע שעבר לביקור פתע ברמאללה, במסגרת ניסיונותיו להחזיר את המו"מ למסלולו. מדבור בביקור הראשון של מלך ירדני בגדה המערבית מזה עשור.

ירדן ומצרים לחצו - ישראל דחתה את הריסת "גשר המוגרבים"

אמש דיווחנו לראשונה במהדורה המרכזית כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנע ברגע האחרון את הריסתו של "גשר המוגרבים", הגשר המחבר בין רחבת הכותל המערבי להר הבית, בלחץ ירדן ומצרים מחשש שהריסת הגשר תצית מהומות רבתי בממלכה ההאשמית ובכיכר תחריר.

תכנית ההריסה, שכבר קיבלה את האישור בחודש מרס השנה, הייתה אמורה להתבצע הבוקר עם אור ראשון. פקודת המבצע כללה ריכוז כוחות גדולים מאוד באזור הר הבית, בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים בכלל. במקביל, צה"ל אמור היה להיכנס לכוננות מוגברת בשטחים. ואולם, בשל לחץ ירדני ומצרי מחשש לנפיצות המהלך והשלכותיו, הוחלט ביום שישי בצהריים לדחות את ההריסה.

ירדן מצדה איימה כי המהלך עלול להצית מהומות בממלכה, מהומות שעלולות לגלוש גם ליהודה ושומרון. שר ההקדשים הירדני השמיע בעצמו את המסרים הללו. מצרים מצדה איימה כי הריסת הגשר, שהוכרז כגשר מסוכן שעלול לקרוס או להידלק כי כולו מורכב מחומרים דליקים, עלולה להלהיט את המהומות בכיכר "תחריר" - מהומות שיופנו גם כלפי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת