נתניהו: "מקווים לייצב את השלום עם מצרים"

ראש הממשלה בהתייחסות ראשונה לבחירות ולמצב המתוח במצרים בעקבות המהומות. "יש כאלה הקוראים לזה האביב הערבי, אבל אנחנו בפני מציאות בלתי יציבה", אמר נתניהו בפתח ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "אנו מקווים לייצב את הסכם השלום עם מצרים ואנחנו פועלים יחד עם האמריקאים. זה לא הזמן למעשים פזיזים"

מודאג מהשלום עם מצרים. נתניהו

"צריך לנהוג באחריות ובזהירות. זה לא הזמן למעשים פזיזים. המצב היציב שהיה לנו הולך להשתנות" - כך מתייחס היום ראש הממשלה נתניהו לבחירות במצרים, שנפתחו הבוקר על רקע המהומות של הימים האחרונים.

נתניהו נשא דברים הבוקר בפתח ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "גל איסלאמי שוטף את העולם הערבי אחרי עשרות שנים של שלטון יציב", אמר ראש הממשלה. "יש כאלה הקוראים לזה האביב הערבי, אבל אנחנו בפני מציאות בלתי יציבה. לא ניתן להעריך כמה זמן זה יקח עד שהמצב יתייצב. צריך לנהוג באחריות ובזהירות. זה לא הזמן למעשים פזיזים. המצב היציב שהיה לנו הולך להשתנות".

"הגל האיסלאמיסטי פחות טוב לנו", לדברי נתניהו. "בשנים הקרובות המצב שהכרנו אותו הולך להשתנות, אם זה ביציאה של האמריקאים מעירק או שמאגר הנשק הגדול בלוב מתבקע. המצב שהיה הופך להיות אתגר לישראל. יש לכך השלכות על צרכי הביטחון שלנו. אנו מקווים לייצב את הסכם השלום עם מצרים ואנחנו פועלים יחד עם האמריקאים".

"ישראל שוקלת להשיב את כספי המיסים לפלסטינים"

נתניהו התייחס בדבריו גם להחרמת כספי המיסים של הרשות הפלסטינית בעקבות פנייתה לאונסק"ו, ואמר כי "ישראל שוקלת להשיב לפלסטינים את כספי המיסים וזאת על פי החלטת ממשלה. ישראל תבחן את המהלך הזה לאור הרגיעה".

"הצלחנו למנוע את התחזיות בפעילות בינלאומית", הוסיף ראש הממשלה על הפעילות המדינית מצד הרשות. "אנחנו מזהים רגיעה בצד הפלסטיני. הם החליטו לעצור עם הצעדים. במועצת הביטחון לא היינו אפילו זקוקים לווטו. האיטנרס שלהם הוא לעצור. אנו רואים שהאיחוד עם חמאס והשיחות הם יותר מהלך טקטי וטקסי שאין לו תוצאות קונקרטיות".

הבחירות במצרים: "מצביעים למען החופש"

בינתיים במצרים נפתחו הקלפיות הבוקר בשעה 8:00, וכשליש מכלל בעלי זכות הבחירה יוכלו לבחור את נציגיהם בשלב הראשון בבחירות לפרלמנט, זאת לראשונה מאז "מהפכת הקצינים" בשנת 1952. ברקע - החשש מחידוש מעשי האלימות ברחובות הבירה קהיר, וההערכות הגורפות לפיהן ארגון "האחים המוסלמים" צפוי לזכות ברוב מוחץ.

הבחירות מתקיימות על רקע מהומות קשות ואלימות נגד המועצה הצבאית השלטת, שהתחדשו בעשרת הימים האחרונים. בשעות הלילה והבוקר נשמר שקט מתוח במוקד המהומות בכיכר תחריר, שנראית כך בשעה זאת. למרות המהומות, המועצה הצבאית התעקשה לקיים את הבחירות כמתוכנן.עבור אזרחים רבים, זו הפעם הראשונה שהם מצביעים בבחירות. "פעם לא היה טעם להצביע", אמרה אמנה עבד אל-מונעים לסוכנות הידיעות AFP, בעודה ממתינה בתור בדרך לקלפי בשכונת שוברה. "הקולות שלנו היו לא רלוונטיים לחלוטין".

"אני מצביעה עבור החופש. חיינו בעבדות. עכשיו אנחנו רוצים צדק וחירות", אמרה אמרה אישה בת 50 שמצביעה היום במחוז מאאדי, פרבר של קהיר. "אנחנו חוששים מ'האחים המוסלמים'. אבל חיינו 30 שנה תחת מובארק, נחיה גם איתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק