מצרים וירדן לחצו - ישראל דחתה הריסת גשר המוגרבים

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט ברגע האחרון למנוע את הריסתו של "גשר המוגרבים", המחבר בין רחבת הכותל להר הבית – מחשש לפרוץ מהומות נגד ישראל בירדן ובמצרים. שתי המדינות הערביות לחצו, והריסת הגשר שנקבעה בסודיות להבוקר נדחו. "נתניהו מבין את המצב הרגיש באזור", אמרו גורמי ביטחון

 פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו מנע ברגע האחרון את הריסתו של "גשר המוגרבים", הגשר המחבר בין רחבת הכותל המערבי להר הבית, בלחץ ירדן ומצרים מחשש שהריסת הגשר תצית מהומות רבתי בממלכה ההאשמית ובכיכר תחריר.

תכנית ההריסה, שכבר קיבלה את האישור בחודש מרס השנה, הייתה אמורה להתבצע הבוקר עם אור ראשון. פקודת המבצע כללה ריכוז כוחות גדולים מאוד באזור הר הבית, בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים בכלל. במקביל, צה"ל אמור היה להיכנס לכוננות מוגברת בשטחים. ואולם, בשל לחץ ירדני ומצרי מחשש לנפיצות המהלך והשלכותיו, הוחלט ביום שישי בצהריים לדחות את ההריסה.

ירדן מצדה איימה כי המהלך עלול להצית מהומות בממלכה, מהומות שעלולות לגלוש גם ליהודה ושומרון. שר ההקדשים הירדני השמיע בעצמו את המסרים הללו. מצרים מצדה איימה כי הריסת הגשר, שהוכרז כגשר מסוכן שעלול לקרוס או להידלק כי כולו מורכב מחומרים דליקים, עלולה להלהיט את המהומות בכיכר "תחריר" - מהומות שיופנו גם כלפי ישראל.

ראש הממשלה נתניהו החליט לדחות את ההריסה בשלב זה, ולקיים דיון עתידי בנושא. גורמי ביטחון אומרים כי נתניהו מבין את המצב הרגיש באזור.

הגשר קרס ב-2004 

ב-2004 קרס שער המוגרבים ומאז ניסתה ישראל לשפץ את המתחם. ואולם, מחשש לפרוץ מהומות באזור ובזירה הבינלאומית - נדחה פעם אחר פעם מחשש לחידוש המהומות. בחודש מרס השנה הגישה הקרן למורשת הכותל בקשה לעיריית ירושלים לקבל רישיון לחידוש העבודות, האישור ניתן - אך העבודות עדיין לא חודשו.

במהלך הקדנציה הקודמת של בנימין נתניהו כראש הממשלה, בחודש ספטמבר 1996, הוחלט לפתוח את מנהרת הכותל - מה שהוביל למהומות אלימות בין פלסטינים לחיילי צה"ל בירושלים, ביהודה ושומרון וברצועת עזה. במהומות הקשות נהרגו 15 ישראלים ועשרות פלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת