שגריר ארה"ב על אירן: "כל האופציות על השולחן"

דן שפירו, שגריר ארה"ב בישראל, מסרב להתייחס לשאלה אם ארצו הציבה אולטימטום לטהרן, אולם אומר כי "כל האופציות מונחות על השולחן". בראיון ל"פגוש את העיתונות", הוסיף השגריר כי ארה"ב פועלת על מנת להחריף את הסנקציות נגד אירן, והדגיש כי למרות האמירה המוקלטת של אובמה נגד נתניהו - ישראל וארה"ב ביחסים מצוינים

בריאיון שהעניק לתכנית "פגוש את העיתונות", אמר שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו בשאלת התקיפה נגד מתקני הגרעין באירן כי "כל האופציות מונחות על השולחן". עוד אמר שפירו כי מטרת ארצו היא למנוע מהאירנים לפתח נשק גרעיני וכי הם מתכוונים להחריף את הסנקציות נגדם.

השגריר התייחס למאמצים האמריקנים והישראלים נגד תכנית ההתחמשות האירנית. "המאמץ שלנו מתואם מאוד, המטרה היא למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני", לדברי שפירו. "עבדנו עם ישראל ועם מדינות רבות נוספות בקהילה הבינלאומית על מנת לגבש את מכלול הסנקציות החריף ביותר שגובש אי פעם נגד אירן. למכלול הסנקציות הזה הייתה השפעה של ממש, והתלוו אליו סנקציות אחרות מטעם ארצות הברית ומדינות אחרות, והן השפיעו על כלכלת אירן, על מגזר האנרגיה שלה, על תעשיית התעבורה שלה ועל תעשיית הבנקאות שלה".

בנושא דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אמר שפירו כי ארה"ב תמשיך ותחריף את הסנקציות נגד אירן. "הדוח נחרץ מאוד וממחיש שאירן לא עמדה בעליל במחויבות שנתנה לקהילה הבינלאומית, ויש חששות חמורים אשר לתוכנית הגרעינית שלה ואשר להשלכות הצבאיות האפשריות שלה. זה מניח את הבסיס להטלת סנקציות נוספות ולחצים נוספים, שאנחנו נגבש עם עוד פרטנרים ישראל ומדינות אחרות. עכשיו אנחנו מתמקדים באופציית הסנקציות". בתשובה לשאלה אם ישראל תיידע לארה"ב לקראת תקיפה באירן, אמר השגריר כי "אנחנו עובדים בתיאום מלא עם ישראל באסטרטגיה הזאת".

"קורה שיש מחלוקות בין חברים"

בהמשך הראיון, נשאל שפירו על ההקלטות בהן נשמע נשיא ארה"ב ברק אובמה כשהוא משוחח עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ואומר על נתניהו כי הוא צריך לסבול אותו כל יום. "לא הייתי שם ואין בכוונתי להתייחס לשיחה בארבע עיניים", הדגיש. "אני יכול לומר לך שהנשיא אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו מקיימים יחסי עבודה מצוינים. אני חושב שקורה שיש מחלוקות בין חברים. יחד עם זה שיש לנו אינטרסים משותפים רבים מאוד, אנחנו לא מסכימים על כל דבר וזה טבעי".

באשר לבקשות החוזרות ונשנות ישראל לשחרר את יונתן פולארד, אמר שפירו כי הוא אינו יכול לומר הרבה. "פולארד מרצה את עונש המאסר שנגזר עליו בעוון העברה החמורה שביצע", דברי השגריר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת