הרשות הפלסטינית נכנעה: "כשלנו במאמצים לזכות בהכרה מהאו"ם"

חודשיים אחרי הנאום ההיסטורי באו"ם, אבו מאזן מרים ידיים ונכנע במאמצים להשיג הכרה בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית מהאו"ם. "ידענו שהמהלך במועצת הביטחון לא יהיה פיקניק", הודה הערב שר החוץ הפלסטיני - אך הבטיח כי המאמץ להשיג מעמד של משקיפה נמשך

אבו מאזן. מרים ידיים (AP)

סוף ל"קמפיין ההכרה הפלסטינית באו"ם": שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי מודה הערב כי הרשות הפלסטינית נכשלה בניסיונה להשיג הכרה בהקמתה של מדינה עצמאית באו"ם. כעת, לדבריו, בכוונת הרשות לרכז את מאמציה בניסיון לזכות במעמד של משקיפה בארגון.

"ידענו שהמהלך במועצת הביטחון לא יהיה פיקניק", אמר הערב אל-מאליכי. "אבל הדבר החשוב ביותר כאן הוא שאנחנו הולכים לזכות בסיבוב האחרון. יהיו סיבובים נוספים, ואנחנו לעולם לא נתייאש".

גורמים פלסטינים אמרו הערב כי עדיין נעשה ניסיון לשכנע כמה מדינות, במיוחד במערב, להעניק את תמיכתן לבקשה הפלסטינית לזכות במעמד המשקיפה - מה שיעניק להם נציגות גם בארגונים בינלאומיים נוספים.

בריטניה וצרפת הודיעו כי יימנעו מהמהלך

ה"קמפיין הפלסטיני" הושק בקול תרועה רמה כבר בשנה שעברה, עם הודעתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי בכוונתו להעביר פנייה רשמית למזכ"ל האו"ם בבקשה לזכות בהכרה בהקמתה של מדינה עצמאית בגבולות 67'. לחץ דיפלומטי מסיבי מצדה של ישראל הופעל על מדינות רבות בעולם שלא להיענות ליוזמה, ולאבו מאזן הובהר כי בכל מקרה תפעיל ארצות הברית את זכות הווטו על הבקשה במועצת הביטחון אם יסתמן רוב למהלך.

בימים האחרונים התברר לבכירי הרשות כי לא יושג רוב למהלך במועצת הביטחון בכל מקרה, בשל הימנעותן של בריטניה וצרפת למהלך. זאת ועוד, מדינות נוספות שתחילה הביעו תמיכה במהלך - חזרו בהן. זו ככל הנראה הסיבה שהביאה את ריאד אל-מאליכי להודיע הערב על כשלון הקמפיין.

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק