רה"מ לשרים: לא להגיב על הדוח

דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מציג הערב בפני העולם את מה שישראל מדברת עליו כבר שנים. ירושלים הרשמית עדיין לא מגיבה אך ברוסיה כבר תוקפים: "פרסום הדוח מפחית את התקוות לדיאלוג עם טהרן"

"אמרתי לכם": ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש הערב משרי הממשלה שלא להגיב ולהתייחס לפרסום דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפיו ישנן עדויות כי אירן ניסתה לפתח - וייתכן שעדיין מנסה - נשק גרעיני.

עם זאת, באופוזיציה דווקא מגיבים. יו"ר קדימה ציפי לבני אמרה כי "עכשיו כשהאמת הונחה בפי העולם - ישראל חייבת לגייס את העולם החופשי כדי לעצור את אירן. נחישות ותבונה מדינית הכרחיים בזמן הזה כדי לעצור אותה". ח"כ שאול מופז (קדימה) אמר כי "מדובר בדוח חמור המהווה הזדמנות לעולם החופשי בראשות ארה"ב לעשות מעשה. זוהי שעת מבחן למדיניות החוץ של העולם המערבי ברשות הנשיא אובמה. יש לראות בדוח הזה הזדמנות לשינוי המגמה. השינוי אינו משימה בלעדית ישראלית".

ח"כ משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו) הגיב אף הוא: "ממצאי הדוח מדאיגים מאוד ומוכיחים לכולנו את הסכנה הגרעינית המתפתחת מטהרן. רק החרפת הסנקציות הבינלאומיות הכוללות איסור מוחלט של הסחר הגלובלי עם אירן, החרמת רכש הנפט ומוצריו, אי מכירת חלקי ציוד לפיתוח והחרמת הבנק המרכזי של אירן יובילו לשיתוק הרפובליקה החומיניסטית והסרת איום הגרעין האירני".

רוסיה מתנגדת לדוח

ברוסיה מבקרים הערב בחריפות את פרסום הדוח. בהצהרת משרד החוץ הרוסי נכתב כי הדוח רק "מפחית את התקוות לדיאלוג עם טהרן". "יש לנו ספקות רציניים באשר לצידוק חשיפת הדוח", כך בהצהרה.

ברוסיה הוסיפו כי דרוש זמן לבחון את הדוח ולקבוע האם הוא מכיל ראיות חדשות באשר להימצאותו של אלמנט צבאי בתכנית הגרעין של אירן או שמדובר בחלק מ"ההתרגשות הבינלאומית" בנושא.

במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי הם מסרבים בינתיים להגיב רשמית לדוח, כי יש "לקרוא אותו במלואו".

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק