כישלון לפלסטינים במועצת הביטחון של האו"ם

לפי טיוטת דוח של ועדת המשנה למועצת הביטחון של האו"ם, לרשות הפלסטינית אין רוב לבקשתה להתקבל כחברה באו"ם. המינימום הדרוש הוא 9 מדינות, בעוד שככל הנראה רק 8 התחייבו להצביע בעד. דיפלומטים מעריכים שאבו מאזן לא ינסה להעלות את הנושא שוב להצבעה, אך גם אם כן - ארה"ב כבר התחייבה להטיל וטו

אבו מאזן באו"ם. כישלון ראשון (AP)

טיוטת דוח שחיברה ועדת משנה למועצת הביטחון של האו"ם, אותה מפרסמת הערב סוכנות הידיעות "רויטרס", מעלה כי חברי הוועדה שאמורה להמליץ לחברי המועצה בעניין המדינה הפלסטינית, לא הצליחו להגיע להסכמה פה-אחד על בקשת הפלסטינים להפוך למדינה חברה מן המניין באו"ם.

"הוועדה לא הצליחה להגיע להמלצה חד משמעית למועצת הביטחון", נכתב בטיוטת הדוח. הטיוטה, בת 4 דפים, הועברה היום לכל 15 חברות מועצת הביטחון.

מדובר בכישלון עבור הפלסטינים. אם תצליח הרשות הפלסטינית להשיג 9 חברות במועצה מבין ה-15 הקיימות שיסכימו לצרפה לאו"ם, יהיה זה ניצחון מורלי בלבד מפני שארה"ב כבר הצהירה שתטיל וטו ותמנע את המהלך. החלטת מועצת הביטחון דורשת לפחות 9 קולות - ואף לא וטו אחד.

מועצת הביטחון של האו"ם (AP)

לפי דיפלומטים שונים באו"ם, הפלסטינים הצליחו עד כה לשריין רק 8 קולות. בטיוטת הדוח מתואר כיצד המועצה חלוקה ל-3 קבוצות: אלה שמתכננים לתמוך בהצעה, המתנגדים ואלה שמתכננים להימנע. עם זאת, שמות המדינות לא נמסרו.

הרשות הפלסטינית עדיין יכולה לקרוא להצבעה בנושא במועצת הביטחון, אך דיפלומטים בכירים אמרו ל"רויטרס" כי לא ברור מה יעשה אבו מאזן בהתחשב בעובדה שוושינגטון כנראה לא תצטרך להשתמש בזכות הווטו שלה.

בשבוע שעבר: החברה החדשה באונסק"ו - פלסטין

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק