בישראל נערכים לפרסום דוח הגרעין: "סנקציות חריפות"

לאחר הדלפות רבות, דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית צפוי להתפרסם בקרוב ולשפוך אור על כוונותיה הגרעיניות של אירן. בארה"ב ובישראל מכינים את תכנית התגובה לאחר פרסום הדוח, שצפוי להיות החמור ביותר שפורסם אי פעם על אירן. בתכנית: הפסקת רכישת ומכירת הנפט, מניעת סחר עם הבנק המרכזי בטהרן והחרפת הסנקציות

מתכוננים לדוח האו"ם (AP)

ב-48 השעות הקרובות צפוי להתפרסם דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ובישראל ובמדינות המערב נמצאים בדריכות שיא לקראת פרסום מסקנותיו. כחלק מהדוח עתידים להיחשף גם הוכחות חותכות לתכנית הגרעין הצבאית של המעצמה הפרסית.

מומחים בתחום הגרעין במערב סיפרו לעיתון "הארץ" כי "אירן תוכל להרכיב פצצת גרעין בתוך חודשים ספורים". על פי הערכות המומחים, המדענים באירן נעזרו במהנדסי נשק גרעיני מרוסיה, פקיסטן וצפון קוריאה על מנת להגיע ליכולת להרכיב פצצה גרעינית.

לאחר פרסום הדוח, צפויים בישראל לקרוא לקהילה הבינלאומית להחריף את הסנקציות ולהטיל איסור על רכישה ומכירה של נפט ותזקיקי נפט מאירן ולמנוע סחר עם הבנק המרכזי של המדינה. בנוסף, יבקשו בישראל להחריף את הסנקציות שיוטלו עליה. במקביל, נציגי רוסיה וסין לוחצים על מנכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו שלא לפרסם את כלל הפרטים המופיעים בדוח. הם אף הציעו לו לרכך את הניסוחים, זאת על מנת שלא יעלה מפורשות מהדוח שלאירן יכולת גרעינית. על פי דיווחים, הדוח צפוי להיות החמור ביותר מבין אלה שפרסמה הסוכנות נגד אירן.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הזהיר אתמול מתקיפה ישראלית. "זו תהיה טעות חמורה עם השלכות שלא ניתן לצפות אותן", אמר. מצד גרמניה נשמעו קולות אחרים שלא לעסוק באיום האירני בפומבי. שר החוץ של גרמניה גידו וסטרוולה ביקר את ישראל ואמר כי "הדיון על תקיפה רק מחזק את טהרן".

אחמדיניג'אד: "המערב גייס את כל כוחותיו לתקוף ולחסל אותנו"

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד החל להביע בימים האחרונים דאגה בקשר לפרסום הדוח שעלול לאיים על משטרו. "המערב גייס את כל כוחותיו לתקוף ולחסל אותנו", אמר לתומכיו בנאום אותו נשא. עוד הזהיר הנשיא כי "אנו מתקרבים לעימות סופי". זו למעשה אחת הפעמים הראשונות בהן אחמדיניג'אד מציג איום על אירן שמחייב אותו להכין את עמו בצורה מעשית.

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס אמש בדיונים סגורים להיערכות לפרסום הדוח. "אם אחרי פרסום הדוח ארה"ב לא תוביל מהלך של סנקציות, תהיה זו השלמה עם אירן גרעינית", אמר. גורמים מדיניים אמרו לעיתון "מעריב" כי ארה"ב בוחנת בשבועות האחרונים הטלת איסור גורף על סחר של חברות אמריקניות שם תעשיית הנפט בטהרן.

 רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק