דיווח: בריטניה וצרפת יימנעו בהצבעה על הכרה בפלסטין באו"ם

גורמים רשמיים בצרפת, בריטניה וכן בקולומביה אומרים שמדינותיהם ככל הנראה יימנעו בהצבעת מועצת הביטחון של האו"ם, הצפויה להיערך בשבוע הבא, על קבלת הרשות הפלסטינית כחברה רשמית באו"ם. גם גרמניה עשויה להימנע. במקביל, השגריר הפלסטיני לאו"ם מתריע כי הרשות לא תסתפק במעמד של מדינה משקיפה אלא דורשת הכרה מלאה

בריטניה, גרמניה, צרפת וקולומביה הודיעו כי יתנגדו או יימנעו בהצבעה במועצת הביטחון על צירופה של הרשות הפלסטינית לאו"ם במעמד של חברה מלאה - כך אומרים דיפלומטים באו"ם לאחר ישיבה סגורה של הוועדה הבוחנת את בקשת הפלסטינים.

מועצת הביטחון של האו"ם תצביע בשבוע הבא על הבקשה הפלסטינית לקבל את הרשות כחברה מלאה בארגון. גורמים רשמיים בצרפת, בריטניה וקולומביה סיפרו לרשת BBC שבכוונתם להימנע בהצבעה, זאת בנוסף לווטו שצפויה להטיל ארצות הברית.

במקביל, דיפלומט באו"ם מסר כי גרמניה לא תצביע בעד, אולם לא ברור עדיין אם בברלין יבחרו להתנגד להצעה או להצטרף לשכנותיהם מצרפת ובריטניה ולהימנע. עם זאת, אף אחת ממדינות אלו טרם אישרו זאת באופן רשמי.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מלכי אמר אתמול לכתבים ברמאללה כי הפלסטינים לא יסתפקו בפחות מחברות מלאה באו"ם. לדבריו, הרשות הייתה יכולה לזכות במעמד של משקיפה באו"ם וכעת, לאחר על כל המאבקים והמאמצים, הפלסטינים לא יסתפקו בסטטוס זה בלבד, אלא אך ורק בהכרה מלאה במדינה הפלסטינית.

באופן מעשי, אין משמעות להימנעות של מדינות אירופה בהצבעה, משום שגם אם יהיה לפלסטינים רוב בין 15 חברות המועצה - הרי שארצות הברית שבה והבהירה כי בכוונתה להטיל וטו שיפיל את ההצעה. עם זאת, להימנעות של מעצמות אירופה יש משמעות סמלית, שכן הדבר יבודד את ארה"ב ויעניק ניצחון מוראלי לרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק