קנדה מקפיאה הסיוע לאונסק"ו

אחרי שארה"ב הודיעה על הקפאת הסיוע לאונסק"ו בעקבות קבלת הרשות הפלסטינית כחברה בו, גם קנדה מצטרפת. שכנתה הצפונית של ארה"ב הודיעה כי תקפיא את הסיוע לארגון, העומד על כ-10 מיליון דולר בשנה. הקנדים טוענים: צירוף הרשות לאונסק"ו לא מקדם את השלום במזרח התיכון

רוח גבית לישראל מקנדה (רויטרס)

קנדה מצטרפת לארצות הברית ומקצצת במימון לארגון אונסק"ו השייך לאו"ם, שקיבל את הרשות הפלסטינית כחברה בו. הממשל הקנדי הבהיר שמדובר בסנקציה נגד הארגון, בעקבות קבלת הרשות הפלסטינית, ובכך למעשה ניפץ את תקוות הארגון, שחשב כי המדינה המצפונית תשלים את המימון שקיצצה ארצות הברית.

שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד אמר אמש כי ההחלטה לצרף את הרשות הפלסטינית לארגון אינה משרתת את האינטרס של קידום השלום במזרח התיכון. לכן, קנדה מקפיאה כל תרומה עתידית לארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. מדי שנה, תורמת קנדה כ-10 מיליון דולר לארגון.

שלשום: הרשות הפלסטינית מתקבלת כחברה באונסק"ו

ניצחון ראשון לרשות הפלסטינית אחרי הפנייה לאו"ם: הוועידה הכללית של אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, החלה שלשום את פעילותה בפריז, עם הצבעה על חברות הרשות הפלסטינית בארגון. ההצבעה הייתה חד משמעתית: פלסטין - בפנים, יחד עם שאר 193 מדינות העולם.

108 מדינות הצביעו בעד, 52 נמנעו - ורק 14 הצביעו נגד.

בין המדינות שהצביעו בעד קבלת פלסטין לארגון: טורקיה, ונצואלה, רוסיה, אוסטריה, בלגיה, סין, אירלנד, קזחסטן, קניה, קירגיזסטן, כווית, לסוטו, לבנון, צרפת, פינלנד, יוון.

בין המדינות שהתנגדו לצירוף: קנדה, ארצות הברית, שוודיה, גרמניה וישראל.

כשהנציג הישראלי בוועידה הקריא את עמדת המדינה, "נגד", פרץ צחוק באולם.

ארה"ב הודיעה: מקצצים בסיוע

לאחר ההצבעה נשא דברים הנציג האמריקני בוועידה. "ארה"ב הצביעה נגד ההצעה כי אנו לא יכולים לקבל את הפנייה המוקדמת לאו"ם", אמר. "שום אומה לא מחויבת לשלום כמונו. כפי שאובמה אמר במאי, 'שלום יכלול שתי מדינות - ישראל כמדינה יהודית ובית לעם היהודי ופלסטין כבית לעם הפלסטיני. ארה"ב הייתה ברורה לגבי הצורך בשתי מדינות, אך רק דרך מו"מ ישיר, ללא קיצורי דרך".

"צעד זה יקשה עלינו לתמוך בפעילות אונסק"ו", הכריז הנציג ואמר: "אך שלא יהיה ספק - ארה"ב מחויבת עמוקות לאונסק"ו. למרות האתגרים אנו ממשיכים במאמץ".

הנציג הישראלי נשא דברים חריפים. "זו טרגדיה לאונסק"ו", אמר. "זו הכרה במדינה שאינה קיימת. סירבתם לתת לאו"ם את הכבוד ולא חיכיתם ולו זמן מועט להחלטה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת