תגובת ישראל לצירוף "פלסטין" לאונסק"ו: 2,000 דירות בגדה

ראש הממשלה החליט הערב לזרז את הקמתן של יחידות דיור מעבר לקו הירוק, בירושלים, גוש עציון ומעלה אדומים. בין שרי הממשלה מתנהל ויכוח סביב הקפאת כספי הרשות, ובנוסף נשקלת האפשרות לשלול מבכירי הרשות את תעודות האח"מ

הזעם בישראל על ההחלטה אתמול בארגון התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) לקבל את פלסטין כחברה מלאה מיתרגם לצעדי ענישה נגד הרשות. כתגובה על המהלך, החליט הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו להאיץ את בנייתן של 2,000 יחידות דיור בירושלים, גוש עציון ומעלה אדומים.

נוסף על כך, הוחלט להשהות את העברת הכספים של החודש האחרון לרשות הפלסטינית, עד שבממשלה תתקבל הכרעה סופית בנושא. הסוגייה שנויה במחלוקת בין חברי הממשלה: בעוד שר האוצר, יובל שטייניץ, תומך במהלך, מתנגד לו שר הביטחון, אהוד ברק.

צעדי ענישה נוספים שגם בהם טרם התקבלה הכרעה הם, בין היתר, ביטול תעודות האח"מים לבכירי הרשות שמאפשרות להם חופש תנועה בשטחים, וכן אפשרות למנוע ממשלחות של אונסק"ו להגיע לארץ - אם מטרת ביקוריהם תהיה סיוע לחברה החדשה שהתקבלה בארגון - למורת רוחה של ישראל.

בתגובה על ההחלטה, הזהיר הערב דוברו של אבו מאזן, נביל אבו-רודיינה, כי המהלך עלול "להביא להתמוטטות תהליך השלום".

האמריקנים הודיעו: נקצץ בסיוע לרשות

גם ארצות הברית התנגדה נחרצות להכרה שלה זכו הפלסטינים באונסק"ו. אחרי שההצבעה על קבלתם כמדינה חברה בארגון התקבלה, הודיע נציגהּ של וושינגטון על קיצוץ הסיוע שמעבירה ארצו לרשות.

"ארצות הברית הצביעה נגד ההצעה, כי אנו לא יכולים לקבל את הפנייה המוקדמת לאו"ם", אמר הנציג. "שום אומה לא מחויבת לשלום כמונו. כפי שאובמה אמר במאי, 'שלום יכלול שתי מדינות - ישראל כמדינה יהודית ובית לעם היהודי ופלסטין כבית לעם הפלסטיני. ארצות הברית הייתה ברורה לגבי הצורך בשתי מדינות, אך רק דרך משא-ומתן ישיר, ללא קיצורי דרך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צעד זה יקשה עלינו לתמוך בפעילות אונסק"ו", הכריז הנציג ואמר: "אך שלא יהיה ספק - ארה"ב מחויבת עמוקות לאונסק"ו. למרות האתגרים אנו ממשיכים במאמץ".