שליח האו"ם מזהיר: "אם הדברים ישתבשו, לא נחלץ את ישראל"

רוברט סרי שליח האו"ם למזרח התיכון, קורא לממשלת נתניהו ולציבור הישראלי להקשיב לקולות העולים מרמאללה הקוראים לפירוק הרשות הפלסטינית ודוחק בצדדים לשוב למשא ומתן. סרי שולח אזהרה ברורה לישראל: "אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון"

שליח האו"ם: "לא נחלץ את ישראל" (מארק ניימן)

שליחו של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי קורא לישראל לקחת ברצינות את איומיו של אבו מאזן להתפטר ולפרק את הרשות הפלסטינית. במקרה כזה אומר סרי - "הקהילה הבינלאומית לא תחלץ את ישראל". בראיון לעיתון "הארץ" שמתפרסם הבוקר מזהיר סרי שהקיפאון המדיני והייאוש בהנהגה הפלסטינית עלולים להביא לאלימות בגדה.

רוברט סרי נמצא ארבע שנים בשליחות האו"ם במזרח התיכון ובראיון הוא מסביר כי הוא סבור שממשלת ישראל והציבור הישראלי אינם קשובים מספיק לקולות הנואשים שמגיעים מרמאללה. "הציבור הישראלי חושב שהמצב טוב כי אין אלימות, אבל כדי שההנהגה הפלסטינית תמשיך להיות מחויבת לשיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל חייב להיות אופק מדיני", מדגיש סרי.

סרי נחשב לאחד הדיפלומטים המקורבים ביותר לאבו מאזן כשהשניים נפגשים כמעט מדי שבוע. שליח האו"ם טוען שישראל צריכה להקשיב לקולות העולים מרמאללה הקוראים לפרק את הרשות ו"ולזרוק את המפתחות בחזרה לישראל". סרי חוזר ומזהיר: "אני לא רוצה להישמע אפוקליפטי, אבל אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון".

דויד הייל: "חמאס ייחלש אם הרשות תציג תוצאות"

חמאס יכול לאבד מכוחו בעקבות האביב הערבי ואם הרשות הפלסטינית תצליח להראות תוצאות 'מוחשיות' מהמשא ומתן עם ישראל - כך אמר בשבוע שעבר השליח האמריקני למזרח התיכון דויד הייל, על פי דיווח של סוכנות הידיעות איי. אף. פי.

הייל הוסיף כי "הפלסטינים אינם חסינים לדרישה לדמוקרטיה, רפורמות וחירות שמגיעה מרחבי העולם הערבי. הכוחות האלה ישפיעו על חמאס, שמנהיגותו אינה מתאפיינת באף אחת מהמילים הללו".

הייל עם זאת סייג את דבריו ואמר כי לפלסטינים תהיה בחירה בין שלום לאלימות רק אם המשא ומתן עם ישראל יהיה בעל משמעות. "המשא ומתן צריך להתעלות מעל רטוריקה, שלצערי היא הדבר היחיד שהמאמצים שלנו הביאו", אמר הייל והוסיף כי "ההישגים של הרשות בתחום הכלכלי והבטחוני מוערכים, אך הם לא מספיקים".

הייל גינה את המאמצים של הפלסטינים להשיג הכרה באמצעות האו"ם, וטען כי ניסיון זה יכול לפגוע בתהליך שלום: "שלום לא יגיע דרך הצהרות באו"ם. צעדים כאלה יכולים אף לגרום לתסכול, לאחר שאל מול ההצהרות - בשטח לא יהיה שינוי". הייל דחק ברשות הפלסטינית ובישראל להיכנס במהירות למשא ומתן ישיר, אך לא רמז מתי משא ומתן כזה אכן יתקיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת