השליח האמריקני למזרח התיכון: חמאס יאבד מכוחו אם הרשות תציג הישגים "מוחשיים" במו"מ

דיויד הייל אמר את הדברים בכנס בשיקגו. לדבריו "הפלסטינים אינם חסינים לדרישה לדמוקורטיה, לרפורמות ולחירות שמגיעה מרחבי העולם הערבי - מילים אשר אינן מאפיינות את הנהגת חמאס"

אובמה נתניהו ואבו מאזן. המו"מ יתחדש? (רויטרס)

חמאס יכול לאבד מכוחו בעקבות האביב הערבי ואם הרשות הפלסטינית תצליח להראות תוצאות 'מוחשיות' מהמשא ומתן עם ישראל - כך אמר אתמול השליח האמריקני למזרח התיכון דויד הייל, על פי דיווח של סוכנות הידיעות איי. אף. פי.

הייל הוסיף כי "הפלסטינים אינם חסינים לדרישה לדמוקרטיה, רפורמות וחירות שמגיעה מרחבי העולם הערבי. הכוחות האלה ישפיעו על חמאס, שמנהיגותו אינה מתאפיינת באף אחת מהמילים הללו".

הייל עם זאת סייג את דבריו ואמר כי לפלסטינים תהיה בחירה בין שלום לאלימות רק אם המשא ומתן עם ישראל יהיה בעל משמעות. "המשא ומתן צריך להתעלות מעל רטוריקה, שלצערי היא הדבר היחיד שהמאמצים שלנו הביאו", אמר הייל והוסיף כי "ההישגים של הרשות בתחום הכלכלי והבטחוני מוערכים, אך הם לא מספיקים".

הייל גינה את המאמצים של הפלסטינים להשיג הכרה באמצעות האו"ם, וטען כי ניסיון זה יכול לפגוע בתהליך שלום: "שלום לא יגיע דרך הצהרות באו"ם. צעדים כאלה יכולים אף לגרום לתסכול, לאחר שאל מול ההצהרות - בשטח לא יהיה שינוי".

הייל דחק ברשות הפלסטינית ובישראל להיכנס במהירות למשא ומתן ישיר, אך לא רמז מתי משא ומתן כזה אכן יתקיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת