ישראל למזכ"ל האו"ם: "גנה את ירי הרקטה"

באיגרת תקיפה שהועברה לבאן ולחברות מועצת הביטחון, דורשת ירושלים "גינוי חד וברור" לירי הגראד שלשום שהתפוצץ בפאתי אשדוד. השגריר תקף גם את הרשות וכתב: "בעוד שאבו-מאזן פועל לצירוף הפלסטינים לאו"ם, ממחיש ירי הטילים את האמת הברורה - שלפיה הוא מחזיק באפס סמכות ברצועת עזה"

אחרי שאת השקט היחסי של התקופה האחרונה הפרה שלשום רקטה שנורתה מרצועת עזה וזרעה בהלה ברחבי השפלה, שיגר אמש שגריר ישראל לאו"ם, רון פרושאור, איגרת למזכ"ל ולחברי מועצת הביטחון. במסמך דרש השגריר שהמזכ"ל, באן קי-מון, חברות מועצת הביטחון וכלל הקהילה הבינלאומית "יגנו את הירי וישלחו מסר תקיף וברור למחבלים ולפטרוניהם". נוסף על כך, הוא הדגיש כי "תושבי ישראל ראויים לשמוע גינוי חד וברור".

רקטת הגראד שנורתה מהרצועה הייתה העדות הראשונה להסלמה מאז יישום עסקת שליט. היא התפוצצה בשטח פתוח סמוך לאשדוד, וגרמה לכמה נפגעי חרדה. באיגרת ששיגר, כתב השגריר לאו"ם כי "הירי הבלתי פוסק פוגע באופן דרמטי בחיי היומיום של אזרחי ישראל. עשרות לקו בחרדה ואלפי ילדים לא נשארו בבתיהם, כדי שנוכל להבטיח את שלומם. אזרחי ישראל חיים כשהם נתונים לאיומים ולסכנות. אין אף מדינה בעולם שהייתה משלימה עם מתקפות טרור בלתי פוסקות כאלה".

למרות שלפי ההערכות לא ביצע הארגון שהחזיק בשליט את הירי, הבהיר פרושאור באיגרת ששיגר כי "ישראל רואה בחמאס אחראי באופן מלא על כל ההתקפות מרצועת עזה, שם הוא שולט דה-פקטו". נוסף על כך, הוא תקף את הנהגת הרשות וכתב כי "בעוד שאבו-מאזן פועל לצירוף הפלסטינים כמדינה חברה באו"ם, ממחיש ירי הטילים את האמת הברורה - שלפיה מחזיק יו"ר הרשות באפס סמכות ברצועת עזה וכן כי 'הפיוס הפלסטיני' אינו אלא מציאות מדומה".

נוסף על כך, הזהיר השגריר כי "הירי סימן מגמה מטרידה: ראשי הנפץ מתקדמים והטווח שלהם רק גדל. זוהי תוצאה ישירה של הברחת אמצעי לחימה מתקדמים לרצועת עזה. מניעת ההברחות מהווה חלק אינטגרלי מהחלטת מועצת הביטחון 1860, אך כמעט שאינה זוכה לתשומת לב הקהילה הבינלאומית".

את המכתב הוא חתם בכתבו: "הפעם היינו בני מזל בכך שלא היו נפגעים או הרוגים במתקפת הירי. ישראל לא יכולה להסתמך על 'מזל' בסוגיות הנוגעות לשלום אזרחיה. אנו נמשיך לממש את זכותנו להגנה עצמית וננקוט כל אמצעי דרוש כדי להגן על אזרחינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת