הקוורטט מנסה לחדש את המו"מ הישיר

בחודש שעבר, הוצע על ידי הקוורטט מתווה שאמור להביא לשלום בין ישראל לפלסטינים בתוך שנה. עם זאת, שני הצדדים כבר אינם עומדים בלוחות הזמנים, לפיהם המשא ומתן אמור היה להתחיל לפני שלושה ימים. היום ייפגש שליח הקוורטט למזה"ת טוני בלייר עם הצדדים, בניסיון ליצור בסיס לחידוש המו"מ

שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר יערוך היום פגישות בירושלים ורמאללה, בניסיון לחדש את המשא ומתן הישיר בין ישראל לרשות הפלסטינית. בראיון לעיתון האמריקני "לוס אנג'לס טיימס", הביע בלייר תסכול מכל ששני הצדדים לא עמדו בלוח הזמנים שנקבע על ידי הקוורטט, לפיו הדיונים על גבולות קבע היו אמורים להתחיל לפני שלושה ימים.

בניסיון לקדם את המשא ומתן, ייפגש בלייר עם בכירים מדיניים משני הצדדים. עיקר הדיונים יהיו על הנושא הראשון עליו אמורים הצדדים לדבר - גבולות קבע המבטיחים את ביטחונה של ישראל. מתווה הקוורטט הוצע בחודש שעבר, ולפיו, שלום בין ישראל והרשות הפלסטינית אפשרי בתוך שנה. עם זאת, הפלסטינים סירבו למתווה, משום שהוא שולל את האפשרות להציב תנאים מקדימים טרם המשא ומתן.

"(בפגישות) אנו רוצים להגיע להסכמה על הפרטים בנוגע לגבולות המקובלים על הצדדים במסגרת תקופת 90 הימים שנקבעה במתווה", אמר בלייר לעיתון, "מדובר בפגישות מקדימות, על מנת לראות אם אפשרי להשיג זאת. ברגע שנראה את הצעות הצדדים בנושא החשוב הזה, נדע מה עומק המחלוקת בין הצדדים", לדברי בלייר.

עם זאת, הבהיר בלייר כי לא מדובר בניסיון לחדש משא ומתן עקיף. "לא מדובר בשיחות קרבה", אמר בלייר, "אנחנו רק מנסים לבדוק את מהות הפער בין הצדדים כדי לראות אם חידוש המשא ומתן הישיר אפשרי". בנוגע להקפאת הבנייה בהתנחלויות, ענה בלייר: "הצהרה על בנייה בהתנחלויות במהלך משא ומתן ישיר היא פעולה פרובוקטיבית - ואנו המלצנו להימנע מפרובוקציה במהלך המשא ומתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת