ישראל הציעה לטורקיה סיוע הומינטרי "ככל שיידרש"

למרות המשבר ביחסים בין שתי המדינות, פנו משרדי החוץ והביטחון בירושלים למקביליהם באנקרה והציעו להם את עזרתה של ישראל בהתמודדות עם רעש האדמה העז שפקד את המדינה וגבה קורבנות רבים. פרס שוחח עם נשיא טורקיה גול, שדחה נכון לעכשיו את ההצעה

בעקבות רעש האדמה העז בטורקיה, שגבה את חייהם של כ-1,000 קורבנות, פנתה ירושלים אל אנקרה והציעה לסייע לה בהתמודדות עם אסון הטבע הכבד, למרות היחסים הדיפלומטים הרעועים בין שתי המדינות.

נשיא המדינה שמעון פרס התקשר הערב לנשיא טורקיה עבדוללה גול על מנת להציע סיוע ישראלי ולמסור את תנחומיו על אובדן החיים. הנשיא פרס אמר, "מדינת ישראל משתתפת בצערכם בעקבות רעידת האדמה שגבתה קורבנות מבני עמך. אני מדבר כאדם, כיהודי וכישראלי שזוכר ומודע היטב לעומק היחסים ההיסטוריים בין שני העמים שלנו וממקום זה אני משגר בשם העם כולו תנחומים למשפחות הנספים . בעת קשה זו, מדינת ישראל מוכנה להגיש כל סיוע שיידרש בכל מקום ברחבי טורקיה ובכל עת".

גול, לפי הודעת לשכתו של פרס, הודה לנשיא על שיחת הטלפון והבעת התנחומים כמו גם על הצעת הסיוע ועדכן אותו על היקפי הנזק ומספרי ההרוגים."בשלב זה", אמר גול, "אנו אומדים את הקפי הנזק" והדגיש כי על פי התמונה המתקבלת הוא מקווה כי כוחות ההצלה הטורקים יצליחו להתגבר על מאמצי החילוץ וההצלה.

מלשכתו של שר הביטחון, אהוד ברק, נמסר כי האחרון הנחה את ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרדו, אלוף (מיל') עמוס גלעד, "לפנות לטורקיה ולהציע כל עזרה שתידרש - בעקבות רעש האדמה שפקד את מזרח המדינה".

במקביל, הנחה שר החוץ, אביגדור ליברמן, את אנשי משרדו "להעביר מסר לשלטונות טורקיה ובו הצעה לסיוע הומניטרי בעקבות רעש האדמה שפקד היום את המדינה", לשון ההודעה מטעמו. עוד נכתב בה, כי "שגרירות ישראל באנקרה כבר פנתה לרשויות טורקיה בהצעה זו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת