רה"מ: מחבל שישוב לטרור - דמו בראשו

רה"מ בנימין נתניהו קיבל את פניו של גלעד שליט עם הגעתו לבסיס תל נוף וחיבק אותו. "שלום גלעד, ברוך הבא", אמר נתניהו לשליט. בהצהרה שנתן הזהיר רה"מ את המחבלים המשוחררים ואמר "כל מחבל שיחזור לדרך הטרור - דמו בראשו"

פחות משעה אחרי שחזר משבי חמאס, נפגש גלעד שליט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבסיס תל נוף במרכז הארץ. שליט קיבל את פניו של ראש הממשלה בהצדעה, ונענה בחיבוק מראש הממשלה. נתניהו אמר לשליט: "טוב שחזרת, חיכינו לך הרבה שנים". בתום המעמד המרגש בין השניים, נשא נתניהו דברים לכבוד שובו של גלעד והזהיר את המחבלים המשוחררים מפני אפשרות של חזרה לדרך הטרור.

"אזרחי ישראל, ביום הזה כולנו מאוחדים בשמחה ובכאב. לפניי שנתיים וחצי חזרתי לתפקיד ראש הממשלה. אחת המשימות המרכזיות והמורכבות שמצאתי על שולחני ואותה שמתי על לוח לבי הייתה להחזיר את חיילנו החטוף גלעד שליט חי ובריא הביתה. היום המשימה הזאת הושלמה. היא הייתה כרוכה בהחלטה קשה, קשה מאוד", אמר נתניהו.

"הצורך היה להחזיר הביתה את מי שנשלח על ידי מדינת ישראל לשדה הקרב. כחייל וכמפקד יצאתי פעמים רבות בשליחות צה"ל למשימות מסוכנות, אבל תמיד ידעתי שאם אני או חבריי ניפול בשבי, ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה על מנת להחזירנו הביתה, וזהו הדבר שעכשיו ביצעתי כראש ממשלת ישראל. כמנהיג ששולח מדיי יום את חיילי צהל להגן על אזרחי ישראל, אני מאמין שערבות הדדית איננה רק סיסמה, היא אחת מאבני היסוד של קיומנו כאן.

"אבל לנגד עיניי עמד גם צורך נוסף, הצורך לצמצם ככל האפשר את הסכנה לביטחון אזרחי ישראל. לשם כך הצבתי שתי דרישות ברורות. הראשונה, שצמרת החמאס הכוללת רבי מרצחים תישאר בכלא, והשנייה, שרובם המכריע של המשוחררים יגורשו או יישארו מחוץ לשטחי יהודה ושומרון וזאת כדי להרחיק אותם מהיכולת לפגוע באזרחינו", ציין ראש הממשלה. "במשך שנים החמאס התנגד בתקיפות לדרישות הללו אבל לפני מספר חודשים קיבלנו סימנים ברורים שהוא מוכן לסגת מהתנגדותו. במשך ימים ולילות התנהל בקהיר משא ומתן עיקש בתיווך ממשלת מצרים. עמדנו על שלנו ומשנתקבלו עיקר דרישותינו נדרשתי להכריע".

"אני יודע היטב שכאב משפחות נפגעי הטרור הוא כבד מנשוא. קשה לראות את בני העוולה שרצחו את יקיריהן משתחררים, אך ידעתי שבנסיבות המדיניות הנוכחיות, זהו ההסכם הטוב ביותר שנוכל להשיגו ולא היה שום ביטחון שהתנאים שאיפשרו את השגתו, יתקיימו בהמשך ואז ייתכן מאוד שגלעד. לצערי דבר כזה כבר קרה בעבר. חשבתי על גלעד ועל חמש השנים שהוא נמק בצינוק של החמאס. לא רציתי שגורלו יהיה כגורלו של רון ארד. הוא נפל בשבי לפניי 25 שנים בדיוק ועד היום לא שב.

"זכרתי את בתיה האצילה, זכרתי את כמיהתה לבנה רון עד יום מותה. ידעתי שאני נושא באחריות כבדה, ידעתי את מלוא המשמעות של קבלת ההחלטה. ברגעים הללו מנהיג נמצא לבדו והוא צריך לקבל החלטה. שקלתי והכרעתי. שרי הממשלה תמכו בהחלטה ברוב גדול והיום, גלעד שב הביתה אל משפחתו, אל עמו, אל מדינתו", אמר ראש הממשלה.

"זהו רגע מרגש ביותר", הודה ראש הממשלה. "לפני זמן קצר חיבקתי אותו ברדתו מהמטוס, ליוותי אותו להוריו אביבה ונועם ואמרתי להם: 'החזרתי את בנכם הביתה'. אבל זהו גם יום קשה. כי גם אם המחיר ומצם, הוא עדיין כבד".

"נמשיך להילחם במחבלים"

"אני מבקש להבהיר: נמשיך להילחם בטרור וכל מחבל משוחרר שיחזור לטרור - דמו בראשו. מדינת ישראל נמדדת מול אויביה, כאן לא חוגגים שחרור של רוצחים, לא מוציאים את אלה שגדעו חיים, להיפך. אנחנו מאמינים בקדושת החיים, אנו מקדשים את החיים. זוהי מסורת עתיקה בימינו העם היהודי. בימים האחרונים ראינו כולנו לכידות בעם שלא נראתה זמן רב, ואחדות זו היא מקור עוצמה לישראל בהווה ובעתיד.

"כולנו מתברכים היום בהשבתו של גלעד הביתה אל מדינתנו החופשית - מדינת ישראל. מחר אנו נחגוג את ערב שמחת תורה, בשבת ייקראו בבתי הכנסות בהפטרה של פרשת בראשית את דברי הנביא ישעיהו - להוציא ממסגר אסיר מבית כלא יושבי חושך. ביום הזה אני יכול לומר בשם כולכם אזרחי ישראל, ברוח ערכי הנצח של עם ישראל 'ושבו בנים לגבולם - עם ישראל חי'".

ברק: אחריותינו להחזיר אותו - אבל לא בכל מחיר

שר הביטחון אהוד ברק נשא גם הוא דברים קצרים לכבוד שובו. "זהו יום חשוב לגלעד, לכולנו. גלעד שב הביתה, הוא נראה בסדר גמור, בשליטה עצמית שיכולה לשמש מופת אפילו למסקרי שובו. כמפקדיו וכממשלה היה באחריותנו לנקוט כל מהלך ראוי ואפשרי על מנת להחזירו הביתה בשלום גם במחיר כואב אך לא בכל מחיר", אמר ברק.

ברק ניצל את המעמד המיוחד כדי להזכיר את שמות החיילים שנפלו בכרם שלום ביום החטיפה. "זוכרים גם את חנן ברק ופבל סלוצקר, חבריו של גלעד לטנק שנהרגו באירוע בו הוא נחטף", אמר ופנה למשפחות הטרור. "רבים אני מכיר אישית ואני מבין את זעקתם. נפעל ככל יכולתנו שהסיכונים עם חזרתם של האסירים לשטח, ויש כאלה, לא יתממשו. המאבק בטרור עתיד להימשך".

"בזמן הקרוב, כשגלעד בבית, נידרש לבחון את תהליך התמודדות עם החטיפות. השיח של הימים האחרונים מצביע על כובד האחריתו", אמר ברק והוסיף. "אני מברל את משפחת שליט על עמידתה במבחן שהוא מהקשים, ומייחל לשיבתו המהירה של גלעד למסלול חיים תקין. כן יהי רצון".

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

 

 

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

שידור חי: עסקת שליט דקה אחרי דקה

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

הושלמה העברת האסירים ליו"ש

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה

צפו: חגיגות שמחה במצפה הילה

חמאס: הצבנו אבטחה חסרת תקדים סביב גלעד

"מאיר דגן אמר: העסקה הנוכחית גרועה"

הנשיא פרס: "הצלת נער אחד - ערך מוסרי עליון"

הלו"ז הסופי להגעתו של גלעד שליט

צבי שליט: "5 שנים וחצי של מועקה"

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי

העולם מתרגש לקראת שחרור גלעד שליט