אובמה: לנתניהו אין חלופה טובה להסכם

נשיא ארה"ב מתח ביקורת על מתנגדיו - בהם הרפובליקנים בארה"ב וראש ממשלת ישראל. אובמה חשף כי בשיחותיו עם נתניהו "שאלתי אותו פעמים רבות איזו חלופה להסכם הוא מציע, וטרם קיבלתי ממנו תשובה טובה"

הקרב המדיני של אובמה ונתניהו נמשך: במהלך נאומו בוועידת פנמה, בה נפגש עם הנשיא הקובני ראול קסטרו, התייחס הלילה (ראשון) שוב הנשיא האמריקני להסכם הגרעין המתגבש עם אירן. אובמה הדגיש כי ההסכם הוא "הדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני" וטען כי נתניהו מתנגד להסכם מבלי להציע חלופה ממשית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש ממשלת ישראל מתנגד בחריפות להסכם - הוא הבהיר את זה. שאלתי אותו פעמים רבות מה החלופה שהוא מציע שתמנע מאירן פצצה גרעינית, וטרם קיבלתי תשובה טובה ממנו על זה", הוסיף הנשיא שמתח ביקורת גם על מתנגדיו מקרב הרפובליקנים.

"מתנגדים של כל הסכם עם אירן ניסו למתוח עליו ביקורת בלי לראות אותו, אבל אם נצליח להשיג הסכם סופי, אני בטוח שזו הדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני", ציין הנשיא האמריקני. כעדות לטיב ההסכם, ציטט הנשיא מספר מומחים בינלאומיים: "במקרים נדירים בלבד רואים הסכמה רחבה בין מומחים בעד הסכם - הם אומרים שזו גישה יעילה שיכולה להצליח יותר מהסנקציות או מהאפשרות של פעולה צבאית".

"אני מבין למה אנשים חושדים באירן, ויש אנשים שמעדיפים גישה צבאית על פני הסכם", הוסיף. כמו כן טען אובמה כי "אינו מופתע" מדבריו של המנהיג האירני העליון חמינאי נגד הסרת הסנקציות ההדרגתית. עם זאת, הדגיש אובמה, דברי חמינאי הם חלק מ"פוליטיקה פנימית" שארצות הברית לא צריכה לעסוק בה.

בסוף השבוע מתחו גורמים ישראלים ביקורת על ההסכם: "אי אפשר לגבש דיל שמבוסס על אמון עם מדינת חסרת אמינות כמו אירן, שום דבר לא סגור, ואי אפשר לדבר על הבנות עם מי שמיד מאשים את ארה"ב ברמאות". השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ הוסיף כי "האירנים מאוד מתוחכמים. הם מנצלים את הרצון של ארה"ב ויתר המעצמות להישג דיפלומטי מיידי, וסוחטים את הלימון עד הסוף".

איור הפצצה של הבית הלבן (טוויטר)

ארה"ב "נטרלה" את הפצצה של נתניהו

הספקנות הישראלית מחלחלת גם לוויכוח הפנימי בארה"ב: על פי סקר אן.בי.סי, 68% מהאמריקנים לא מאמינים שהאירנים יעמדו בתנאי ההסכם. בישראל דווקא מאמינים שאירן תעמוד בהסכם כי הוא טוב לה ומאפשר לה להגיע בתוך עשור למעמד של מדינה סף-גרעינית שלא ניתן יהיה לעצור אותה.

ארצות הברית שבה והגנה בשבוע שעבר על ההבנות עם אירן, והשתמשה באיור הפצצה המפורסם של נתניהו מ-2013: מחלקת התקשורת של הבית הלבן הכינה "תרשים פצצה" משלה, ובאמצעותו טענה כי דווקא ההסכם שגובש יעצור את הפצצה הגרעינית. 

 "כך ההסכם עם אירן יעצור את דרכה של אירן לפצצה גרעינית", הדגישו בביתו של הנשיא אובמה - וציינו כי ללא ההסכם אירן הייתה נהנית ממלאי בלתי מוגבל של צנטריפוגות, מאורניום מועשר שגם הוא בלתי מוגבל ומהעשרת אורניום ברמה הגבוהה ביותר.

בזכות ההסכם, טענו בבית הלבן, האיום יפחת ל-90% ל-0%: הצנטריפוגות יופחתו בשני שליש, יופחת ב-98% מלאי האורניום המועשר ברמה הנמוכה ותיעצר העשרת האורניום ברמה הגבוהה. כמו כן נטען כי פיתוח הפלוטוניום ייעצר.

נתניהו הזהיר אז: אירן תשיג פצצה עוד ב-2013

"ההסכם יהפוך את העולם, את ארצות הברית ובנות בריתה לבטוחות יותר - הנשיא אובמה הדגיש עם כניסתו לתפקיד כי יפעל לפתרון דיפלומטי", הוסיפו בבית הלבן. "כשאירן לא הייתה מוכנה לשבת לשולחן המשא ומתן, איגדנו את העולם להטיל את הסנקציות הקשות ביותר בהיסטוריה שפגעו בכלכלת אירן. הסנקציות לבדן לא עצרו את תכנית הגרעין, אבל הביאו את אירן לשולחן הדיונים כי העולם עמד איתנו".

בספטמבר 2012 התייצב נתניהו באו"ם והציג את האיור, באמצעותו הדגים את ה"קו האדום" שיש להציב בפני טהרן במטרה למנוע ממנה השגת נשק גרעיני. "קו אדום צריך להיות בתחום אחד בתכנית שלהם - בניסיון להעשיר אורניום", אמר. "אירן עדיין מעשירה אורניום במפעלים עצומים - חלקם גלויים. למעשה הדרך היחידה למנוע מאירן נשק גרעיני היא למנוע ממנה לייצר מספיק אורניום לפצצה". בנאומו טען כי עד קיץ 2013 אירן יכולה להגיע לפצצה אם לא יעצרו אותה.