הישג לפלסטינים: הרשות קיבלה חברות מלאה באונסק"ו

ההצבעה במועצת הביטחון עדיין לא נערכה, אבל בכל הקשור לארגון המדע, התרבות והחינוך של האו"ם - מהווה פלסטין חברה מלאה לכל דבר ועניין. 40 מדינות תמכו בצירוף הפלסטינים לשורות הארגון וארבע בלבד התנגדו. במשרד החוץ זעמו: "ההחלטה לא תקדם את הפלסטינים למדינה"

אבו מאזן. יכול לחייך? (AP)

בזמן שיו"ר הרשות, אבו מאזן, נמצא בעיצומו של מסע שכנועים בינלאומי למען השגת הרוב הדרוש להכרה חד-צדדית באו"ם - גרפו היום הפלסטינים הישג מדיני בתוככי אחד מארגוניו. אונסק"ו, ארגון האו"ם למדע, תרבות וחינוך, החליט היום ברוב קולות לקבל את הרשות הפלסטינית לשורותיו כחברה מלאה מן המניין.

בהצבעה שנערכה בנושא בוועד המנהל של הארגון הצביעו נציגי 40 מהמדינות החברות בו בעד בקשת הפלסטינים להצטרף. רק ארבע מדינות התנגדו, ואילו 14 אחרות העדיפו להימנע. הקניית המעמד הרשמי לפלסטינים באונסק"ו כפופה לאשרור מליאת הארגון שתתכנס לדון בכך בסוף החודש. אם אכן תתקבל הבקשה הפלסטינית, ישודרג מעמדה של הרשות מ"משקיף" לחברה מלאה ככל מדינה, כשמדינות ערב נרתמו לסייע להאצת השלמת המהלך.

במשרד החוץ בירושלים מיהרו להתייחס להתפתחויות. בהודעה רשמית נמסר כי "ישראל מאמינה שהדרך היחידה והנכונה להתקדמות בתהליך המדיני עם הפלסטינים היא באמצעות משא-ומתן ישיר - ללא תנאים מוקדמים. בהקשר זה, קיבלה ישראל בברכה את הצהרת הקוורטט מ-23 בספטמבר. המהלך הפלסטיני באונסק"ו שולל את מסלול המשא-ומתן, כמו גם את מתווה הקוורטט להמשך התהליך המדיני. יש בו משום תשובתם השלילית למאמצי הקהילה הבינלאומית וישראל לקדם את התהליך המדיני".

עוד הוסיפו בירושלים כי "אונסק"ו אמון על קידום תרבות, המדע והחינוך. הארגון שותק לנוכח השינויים המשמעותיים במדינות ערב - אך מוצא זמן לייחד שש החלטות בענין הסכסוך הישראלי-פלסטיני במסגרת המפגש הנוכחי של הוועד המנהל. החלטה זו לא תקדם כהוא זה את הפלסטינים בשאיפתם למדינה. ישראל מודה לארצות הברית, גרמניה, לטביה ורומניה שהתנגדו להחלטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק