הפלסטינים: "ישראל אינה מוכנה לשלום"

אחרי אישור בנייתן של 1,100 יחידות דיור בשכונת גילה וביקורת כלל עולמית נגד המהלך, הגיע היום תורם של הפלסטינים להביע מורת רוח מההחלטה. "תזמון ההחלטה מראה שישראל אינה מוכנה לכבד את תהליך השלום", אמר בכיר פלסטיני. על הצעת הקוורטט אמרו הפלסטינים: "יש מספר סעיפים מעודדים"

הנהלת אש"ף דחתה היום באופן רשמי את הצעת הקוורטט להתחלת המשא ומתן עם ישראל ללא תנאים מוקדמים בחודש הבא. הנהגת הרשות הפלסטינית נועדה היום ברמאללה כדי לדון בהצעה, אך אמרה כי על ישראל להפסיק את הבניה בהתנחלויות לפני שיחודשו השיחות.

"ההנהגה הפלסטינית מדגישה שאינה יכולה לשבת בשולחן המשא ומתן ללא הצגה מינימאלית של נכונות ורצינות באשר לבנייה בהתנחלויות וגניבת אדמותינו", אמר הבכיר הפלסטיני יאסר עבד רבו. עבד רבו הוסיף כי ההחלטה האחרונה לבניה בשכונת גילה היא הוכחה לחוסר העניין של ישראל בשלום.

"ההחלטה החדשה הזו בנוגע לבנייה והתזמון שלה, במהלך הדיון באו"ם והצעת הקוורטט, מבהירה שישראל אינה מוכנה לכבד את הרצון הבינלאומי, את יסודות תהליך השלום ואת החלטות הקוורטט", אמר עבד רבו. בנוגע למתווה הקוורטט לשלום, אמר עבד רבו כי אש"ף בחנו את ההצעה ומצאו מספר "סעיפים מעודדים", לדבריו.

גינויים ברחבי העולם על הבנייה בגילה

מאז פרסום החלטת הממשלה לאשר תכנית בנייה של 1,100 יחידות דיור בשכונת גילה במזרח ירושלים, מעבר לקו הירוק, החל גל של ביקורות וגינויים כלפי ישראל ברחבי העולם. הבוקר הייתה זו טורקיה שטענה כי אישור הבנייה הוא צידוק לבקשה הפלסטינית להכרה מהאו"ם.

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטאולו האשים את ישראל כי היא מפרה באופן בוטה את החוק הבינלאומי. "התכנית מעוררת ספק רב לגבי כנותה של ישראל ונכונותה לפתור את הסכסוך", אמר שר החוץ הטורקי. "המשך הבנייה הלא חוקית בשטח פלסטיני מוכיח כי פניית הרשות לאו"ם הייתה מוצדקת".

טורקיה היא רק עוד מדינה שמצטרפת לשורת הגינויים, החל מאתמול והלילה, של מדינות רבות, ביניהן ארה"ב, מצרים, סין ואף האיחוד האירופי והאו"ם.

שר החוץ המצרי מוחמד כאמל עמר אמר אתמול כי "הצעד של ישראל משקף את החלטת הממשלה להמשיך במדיניות הפרובוקציה שלה ולהתריס בפני כל הגורמים בקהילה הבינלאומית שרואים בבנייה בהתנחלויות מעשה לא לגיטימי". את ההחלטה כינה שר החוץ "פרובוקציה". עמר אמר את הדברים בתום פגישה עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בוושינגטון.

גם ארה"ב הוציאה הודעה רשמית ובה היא מביעה אכזבה מההחלטה הישראלית. על רקע הדברים, קראה הלילה קלינטון לשני הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן. "על מצרים, ארצות הברית, הקוורטט וכולם להיות מוכנים ללחוץ על שני הצדדים בניסיון להתקדם לעבר הסכם", אמרה קלינטון במסיבת עיתונאים עם עמיתה המצרי.

נתניהו: "גילה אינה התנחלות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אתמול לגינויים שספגה ישראל בסוגיית אישור בניית יחידות דיור נוספת בגילה.

בחשבון הטוויטר של לשכת ראש הממשלה צייץ נתניהו, כי "גילה איננה התנחלות אלא שכונה בירושלים ששוכנת חמש דקות ממרכז העיר. כל ממשלות ישראל בנו בה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת