לראשונה: טורקיה השיקה ספינת קרב מתוצרת עצמית

אחרי שלוש שנות פיתוח ועל רקע האיומים להגביר את הנוכחות הצבאית בים התיכון, חנך רג'פ טאיפ ארדואן בטקס חגיגי את "הייבליאדה" - ספינה בעלת יכולת לשאת טילים מסוגים שונים הכוללת גם מערכת יירוט. בינתיים, הוא מימש את האיום ששיגר לעבר קפריסין ושיגר כלי שיט מלווה במטוסי חיל האוויר שלו כדי לחפש גז מול האי

הייבליאדה. תוצרת טורקיה (רויטרס)

בזמן שראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הולך ומחריף את התבטאויותיו כלפי ישראל ואת איומיו להגביר את פעילות חיל הים שלו בים התיכון, הופכים הדבר מאיומים - למעשים.

השלטונות באנקרה השיקו היום בחגיגיות את ספינת המלחמה הראשונה מתוצרת טורקיה. בטקס רשמי באיסטנבול הוצגה הספינה - "הייבליאדה" - ובמהלכו אמר ארדואן בגאווה כי עם השלמת בנייתה, "קיבלה טורקיה מקום של כבוד ברשימת עשר המדינות בעולם בעלות היכולת לתכנן ולבנות ספינות מלחמה".

עבודות הפיתוח של "הייבליאדה" החלו בינואר 2007, ומאז השנה שלאחריה נעכה בה סדרת ניסויים מקיפים בים. היא מסוגלת לשאת טילים לטווחים ומסוגים שונים, וכן מערכת הגנה אווירית.

ארדואן איים - וקיים: "ספינת קידוח הגיעה לחופי קפריסין"

על רקע השקת ספינת הקרב החדשה, מימש היום את הבטחתו ומטוסי חיל האוויר הטורקיים ליוו את הספינה הנורבגית ששלח לחופי קפריסין על מנת לבצע קידוחי גז באזור.

מדובר בצעד תגובה על הקידוחים שמבצעת ממשלת קפריסין יחד עם חברת "נובל אנרג'י", שותפתה של חברת דלק קידוחים של תשובה במאגרי "לוויתן" ו"תמר".

בשבוע שעבר, התחילה ממשלת קפריסין בקידוחים לחיפוש נפט וגז אל מול חופי האי השכן, מה שעורר את זעם השלטונות באנקרה והעומד בראשם. בצעד מתריס הודיעה טורקיה על שיגור הספינה הנורווגית שתבצע חיפושי גז אל מול חופי קפריסין, והיום כאמור, הגיעה הספינה אל חופי קפיריסין מלווה במטוסים של חיל האוויר הטורקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת