ארדואן: "סנקציות על ישראל - כמו על אירן וסודן"

ראש ממשלת טורקיה מסיים סבב עולמי במדינות ערב ובכינוס האו"ם ה-66 העניק למגזין "טיים" ריאיון בו שוב סיפק כותרות נגד ישראל. "האכזריות של ישראל לא יכולה להימשך", אמר ותקף גם את העולם: "אני לא רואה סימנים לרצון אמיתי לפתור את הבעיה בקוורטט"

ארדואן. מסכם סיור (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן העניק היום ריאיון בלעדי למגזין "טיים" בו הוא, שוב, משתלח בישראל. המנהיג הטורקי שהתקבל ככוכב רוק במדינות ערב, דיבר עם הכתב ג'ים פרדריק בשולי עצרת האו"ם. הוא שוחח על האביב הערבי, המתיחות מול קפריסין, הצטרפות לגוש האירו, תהליך השלום בין הפלסטינים לישראל והמשבר הדיפלומטי עם ירושלים.

ארדואן פותח את הריאיון בפנייה למועצת הביטחון של האו"ם, בדרישה להכיר במדינה פלסטינית ובקווי 1967 כקווי החלוקה בין המדינות. "בתחילה זה היה נראה שישראל מוכנה לשוב לגבולות 1967, אבל איכשהו היא מתרחקת מהעסקה הזו. הישראלים צריכים לשוב ליוזמה הזו. האכזריות של ישראל לא יכולה להימשך", אמר. "היחסים שלנו עם ישראל היו יכולים להמשיך באופן תקין אם ישראל לא הייתה מחבלת בהם באירועי ה'מאבי מרמרה' ששייטה במים בינלאומיים. המשט לא הביא דבר מלבד סיוע בינלאומי כולל צעצועים, מזון וחומרים אחרים, הם החזיקו בשבי 450 אזרחים מ-32 מדינות, אחד מהם אמריקני ממוצא טורקי. הממשל הישראלי טוען טענות שווא ולא הוגן כלל וכלל".

לגבי הדרך לשלום ויוזמות השלום של הקוורטט אמר ארדואן, "אני לא רואה סימנים לרצון אמיתי לפתור את הבעיה בקוורטט. אם הקוורטט הייתה רוצה באמת לפתור את הבעיה, היא הייתה מכריחה את ישראל לפעול היום. מדוע האו"ם לא מפעיל סנקציות נגד ישראל ורק נגד אירן או נגד סודן. מה עם ישראל? אם האו"ם היה פועל על פי ההחלטות שלו, המשבר הישראלי-פלסטיני היה נפתר לפני הרבה מאוד זמן".

ראש ממשלת טורקיה ביקר את עמדת האיחוד האירופי, את העמדה האמריקנית ואת תפקידו של האו"ם: "מדוע צריך להמשיך להחזיק חמש מדינות עם חברות קבועה במועצת הביטחון?". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת