מועצת הביטחון של האו"ם דנה לראשונה במדינה פלסטינית

בדלתיים סגורות, ללא כוונה להגיע להחלטה מידית, נערך במועצת הביטחון דיון ראשוני בפנייה הפלסטינית להכרה בעצמאות ולקבלתה כחברה באו"ם. מחוץ לדלת הדיון עמד המשקיף הפלסטיני באו"ם והביע תקווה כי הדיונים יסתיימו בתוך שבועות ספורים. רה"מ נתניהו יכנס בבוקר את השמיניה לדיון בהצעת הקוורטט לחידוש המו"מ

לאחר שבוע מדיני עמוס בניו יורק, חזר ראש הממשלה נתניהו ארצה והודיע כי יכנס מחר את פורום שרי השמינייה לדון ולהחליט אם לקבל את הצעת הקוורטט לחידוש המשא ומתן. ההערכה היא כי לאחר שהשרים ליברמן ויעלון הִביעו תמיכה במהלך, הצעת הקוורטט תעבור בקלות בפורום השמינייה ובקבינט.

בינתיים, נערך הלילה במועצת הביטחון של האו"ם דיון ראשון בבקשת הפלסטינית להכרה במדינה עצמאית חברה באו"ם - בינתיים, בדלתיים סגורות. המשקיף הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור הביע תקווה כי הדיונים בבקשה לא ייערכו מעבר לשבועות ספורים.

דיפלומטים באו"ם אמרו כי הפגישה במועצת הביטחון לא נועדה כדי להגיע להחלטה, אלא לצורך הבנת מאזן הכוחות בתוכה באשר לבקשה הפלסטינית. יוזכר כי ארה"ב הודיעה כי גם אם ההחלטה תעבור ברוב קולות במועצת הביטחון, השגריר האמריקני יטיל וטו על ההצעה. עם זאת, מאחורי הקלעים נערכים מאמצים כבירים מצד ישראל וארה"ב להביא לדחיית ההצעה מבלי שיידרש וטו אמריקני.

רק שש מדינות, נכון לעכשיו, צפויות לתמוך בוודאות בבקשה הפלסטינית. בוסניה, קולומביה, גבון וניגריה עדיין לא הודיעו באופן רשמי על החלטתן. בהמשך השבוע צפויה המועצה למנות ועדה שתבחן את הבקשה. על פי ההערכות, יעבור חודש לפחות עד שהוועדה תהיה מוכנה לערוך הצבעה בנושא.

קבלת פנים חמה לראיס

אלפי פלסטינים התכנסו אתמול משעות הצהריים המוקדמות במרכז רמאללה, לקראת שובה של פמליית יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מניו יורק, שם הוגשה למועצת הביטחון הבקשה להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. 

יו"ר הרשות אבו מאזן נשא דברים בפני ההמונים שהתכנסו במקום, כשהם מניפים את דגלי פלסטין ואת תמונותיו. "בשם אללה הרחמן והרחום, יצאתי לאו"ם שאני נושא את תקוותיכם, חלומותיכם, השקפותיכם לעתיד, והצרכים שלכם להקמת מדינה פלסטינית עצמאית. לא היה ספק לרגע אחד, שכל העולם החופשי קיבל את מה שהעברתי בשמכם, את התרבות שלכם, את המאבק שלכם, את השאיפות שלכם", אמר אבו מאזן.

"אמרנו לעולם, כי האביב הערבי קיים אבל גם האביב הפלסטיני קיים. אביב עממי, הלוחם בשלום למען המטרות שלנו. העקשנות הזו שהעברתי מכם לעולם, בזכותו העולם עמד לנוכח השאיפות שלכם והתקוות שלכם", הוסיף אבו מאזן.

"הדגשנו לכולם שאנחנו רוצים להגיע להגשמת זכויותינו בדרכי שלום, במשא ומתן, אבל לא בשום משא ומתן שיהיה בבסיסו לגיטימיות שקשורה לקרקע ולהתנחלויות. העולם ראה, והיה עד לעוצמתו של העם הזה באמצעות מסכי הטלוויזיה והבין היטב שהעם הזה הוא תרבותי, דורש בזכויותיו בלבד. אנחנו על האדמה הזו נישאר ונישאר ונישאר", הדגיש אבו מאזן. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת