אבו מאזן: "נתניהו - המנהיג הכי נוקשה שפגשתי בישראל"

לאחר שהתגוששו מעל בימת האו"ם בנושא הפנייה הפלסטינית, ולרגל שובם לאזור, התראיין יו"ר הרשות הפלסטינית לעיתון א-שארק אל-אווסט וטען כי רה"מ הישראלי הוא המנהיג "הכי נוקשה" שנשא ונתן עמו - יותר מרבין, פרס, שרון, אולמרט ולבני. את עמדותיו המדיניות של נתניהו הגדיר "כמעט אידיאולוגיות". על נאומו באו"ם: "מרוצה"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף הבוקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו וכינה אותו "הנוקשה ביותר מבין המנהיגים הישראלים שאי פעם נשא ונתן עמם". אבו מאזן אמר את הדברים בראיון לעיתון א-שארק אל-אווסט.

הראיון עם יו"ר הרשות נערך לרגל שובו ממטה האו"ם בניו יורק, שם נשא נאום תקיף ונחרץ נגד סירובה של ישראל להיענות לדרישות הפלסטינים.

אבו מאזן ציין כי ניהל בעבר מו"מ עם מנהיגים כמו יצחק רבין, שמעון פרס, אריאל שרון, אהוד אולמרט וציפי לבני, אך מעולם לא נתקל במנהיג שמחזיק בעמדות מדיניות נוקשות כל כך, "כמעט אידיאולוגיות" לדבריו, כמו נתניהו. "עם כל השאר אפשר היה לשאת ולתת, ולהתפשר, אבל לא עם נתניהו", אמר אבו מאזן.

"גם מדינות ערב התנגדו לפנייה"

בהתייחס לפנייתו למועצת הביטחון, בבקשה להכרה במדינה הפלסטינית, ציין יו"ר הרשות כי למרות שהנושא זוכה לתמיכה רחבה, כך לטענתו, גם חלק ממדינות ערב, לצד האירופאיות, הביעו התנגדות לפנייה. "נמשיך לפתח את היוזמה, בין אם בסיוע ערבי או זר", הבטיח אבו מאזן.

"חששתי מאוד לפני הנאום, כי היו כל מיני שינויים של הרגע האחרון בתמיכה בנו, אבל בסוף סיימתי בסיפוק", אמר אבו מאזן באשר לדבריו בפני באי העצרת, שזכו לתשואות רמות. "אני מקווה שהצלחתי להשיג תשומת לב, אבל גם לא רוצה ליצור ציפיות גבוהות מדי".

באשר להצעת הקוורטט, אמר יו"ר הרשות כי אין בכוונתו לתת תשובה סופית לפני שייוועץ עם בכירים במוקטעה ברמאללה באשר לפרטי היוזמה. אבו מאזן הזכיר כי בנוסף ליוזמת הקוורטט, קיימות גם שתי יוזמות מצד צרפת והליגה הערבית, שלא זכו לתמיכה מצד ישראל ולכן נכשלו.

"לא נסכים לכל יוזמה שמתעלמת מהכרה בזכויותינו הלגיטימיות למדינה בגבולות 67'", אמר אבו מאזן. מוקדם יותר פורסם בכלי תקשורת שונים כי אבו מאזן הודיע על כוונתו לדחות את היוזמה, מאחר שזו לא מתייחסת לתנאים המוקדמים של הפלסטינים, ועל דרישתו כי בכל הסכם עתידי ייפתחו הסכמי אוסלו שנחתמו עם ישראל, בייחוד אלו הנוגעים לעניינים כלכליים. בקרב המשלחת הישראלית אמרו, לעומת זאת, כי ראש הממשלה נתניהו תומך בחידוש המשא ומתן לפי הצעת הקוורטט.

רה"מ ייכנס את השמינייה: סנקציות או יד מושטת?

הבוקר ייפגש ראש הממשלה עם פורום השמינייה וידון איתו בהצעת הקוורטט, במסגרתה יפתחו הצדדים במשא ומתן תוך חודש ויגיעו להסכם עד שנת 2012. גורמים מדיניים אמרו כי התגובה הישראלית להצעת הקוורטט חיובית מאחר שמדובר בחזרה מידית למשא ומתן ישיר בלי תנאים מוקדמים.

בתקשורת ראש הממשלה הודיעו כי נשקלת האפשרות להטיל סנקציות על הרשות הפלסטינית בעקבות פנייתה לאו"ם ואף לבטל את ההסכמים הקודמים שנחתמו עמה.

במוקטעה ברמאללה מכינים קבלת פנים חמה לאבו מאזן, שישוב לעיר בצהריים. עובדי ציבור ברשות ישוחררו ממקומות העבודה כדי להשתתף בעצרת לכבודו. בעוד יומיים תחל מועצת הביטחון לדון בבקשת הפלסטינים להכרה במדינה. הדיונים יימשכו מספר חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת