נתניהו: הסכם שלום עם הפלסטינים אפשרי עוד השנה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון מיוחד לחדשות 2: "אם התנאים הבסיסיים יתממשו ונדאג לכל צרכי הביטחון – נוכל להגיע להסדר שלום". ישראל בוחנת בחיוב את הצעת הקוורטט למו"מ ותמסור תשובה רשמית השבוע

ישראל בוחנת בחיוב את הצעת הקוורטט למשא ומתן לשלום, ותתן תשובה רשמית עוד השבוע, אחרי שראש הממשלה יתייעץ עם שרי השמינייה ועם הקואליציה שלו.

"אני אהיה זה שיקים הסדר שלום של שתי מדינות לאום, אחת מהן תהיה מפורזת, זו המדינה הפלסטינית שתכיר במדינה יהודית" – כך אמר ראש הממשלה בריאיון מיוחד לחדשות 2. "אם התנאים הבסיסיים האלה יתממשו ונדאג לכל צרכי הביטחון – נוכל להגיע להסדר שלום".

לדבריו של נתניהו, "אם הפלסטינים ירצו בזה – זה יהיה. אם לא ירצו בזה – זה לא יהיה".

הפלסטינים לא מקבלים את הצעת הקוורטט

מנגד, הפלסטינים לא ממהרים לשוב לשולחן המשא ומתן: הרשות הפלסטינית דחתה היום את יוזמת הקוורטט לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, וכינתה את היוזמה "חסרה". שר החוץ של הרשות, ריאד אל-מאליכי, אומר היום כי ההצעה של הקוורטט "אינה כוללת את הקריאה להפסקת ההתנחלויות ולנסיגת הכוחות הישראליים לגבולות 1967".

"החידוש שביוזמה הוא הגדרת לוחות הזמנים לדיון בענייני הביטחון והגבולות", הוסיף אל-מאליכי והתייחס להודעת נשיא מועצת הביטחון כי הבקשה הפלסטינית תועלה לדיון ראשון כבר מחרתיים: "אני מקווה שההצבעה תהיה לטובת הבקשה הפלסטינית - ובהקדם. ההנהגה הפלסטינית ממשיכה לפעול בכל המישורים בעניין הזה. ההתייעצויות והמגעים נמשכים - במיוחד עם נציגי גבון, ניגריה ובוסניה, מדינות שעדיין לא החליטו כיצד יצביעו במועצת הביטחון".

הלילה הציגו נציגי הקוורטט יוזמה חדשה באמצעותה הם מקווים להשיב את ישראל והפלסטינים למשא ומתן. בבסיס היוזמה - השגת שלום בין הצדדים בתוך כשנה.

התכנון: חידוש המגעים בתוך חודש

על פי המתווה, המגעים בין הצדדים יחודשו בתוך חודש. בתחילה, ידונו הצדדים בפרק זמן קצוב של שלושה חודשים, בשני נושאים מרכזיים. הנושא הראשון יהיה שמירת ביטחונם של הישראלים ושל הפלסטינים בכל הסדר עתידי. הנושא השני יהיה החלטה אודות גבולות הקבע בין שתי המדינות.

לאחר מכן, ימשיכו וידונו הצדדים בשאר נושאי הליבה בשיחות ישירות ובתיווך הקוורטט. הכוונה היא שאחרי ששני הנושאים המהותיים יוסכמו על ידי הצדדים בתום שלושה חודשים, ידונו הצדדים בשאר הנושאים במשך שלושה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת