"אם תוכרז מדינה חד צדדית - צריך לשקול עצירת כספים"

שר האוצר יובל שטייניץ התייחס בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" מניו יורק למהלך הפלסטיני. "העמדה שלנו מאוד ברורה – אנחנו קוראים לפלסטינים למו"מ בלי תנאים מוקדמים. כדי שזה יצליח – הם צריכים לבוא מוכנים לוויתורים כואבים", אמר

שר האוצר יובל שטייניץ התגאה הערב בנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בעצרת הכללית של הא"ום. בריאיון מיוחד לתכניתנו "פגוש את העיתונות" אמר: "יש הצלחה ישראלית מרשימה, בראש ובראשונה של ראש הממשלה. כשראיתי את הנאום הרגשתי ישראלי ויהודי גאה, שהנושא שלנו בצורה כל כך עמוקה, יסודות הצדק של מדינת ישראל והציונות מול העוינות הערבית והפלסטינית הובאו בצורה כל כך רהוטה מול העולם כולו".

"מאז נאום נתניהו בקונגרס לפני מספר חודשים, נפתח מהלך מאוד חכם ומתוחכם. מהלך מדיני ישראלי כדי לנטרל את המהלך הפלסטיני. הגענו לעצרת האומות המאוחדות לא לבד, אלא עם נאום מאוד תקיף וברור של נשיא ארצות הברית ועם התנגדות אירופית למהלך הפלסטיני".

השר שטייניץ פירט: "המהלך הראשון שלנו היה לסכל את המהלך הפלסטיני שעוין לא רק את ישראל - אלא מהלך אנטי של תהליך השלום. את המשך שיתוף הפעולה עם הפלסטינים לאור התנהלותם העוינת והמאמץ להשיג מדינה באמצעות רוב אוטומטי בלי שלום, בלי ביטחון, בלי סיום סכסוך ובלי הכרה במדינה יהודית - אנחנו נצטרך לשקול את תגובותינו למהלך הזה".

ממתינים לראות איך הפלסטינים יתנהלו

נצטרך לראות מה תהיה התוצאה הסופית של המהלך הפלסטיני. אם הם יביעו נכונות לחזור למו"מ מהיר או ימשיכו לשחק את משחקי החד-צדדיות שלהם. צריך לראות לאן זה מתפתח בימים הקרובים.

עד עכשיו ההתנהלות הפלסטינית הייתה תוקפנית ובלתי קבילה לחלוטין ומצדיקה צעדי תגובה של ישראל. אם נראה שינוי לאור מה שמסתמן ככישלון שלהם להניע מהלכים חד-צדדיים - נצטרך לראות מה עושים.

הפלסטינים צריכים להיות מוכנים לוויתורים

העמדה שלנו מאוד ברורה - אנחנו קוראים לפלסטינים למו"מ בלי תנאים מוקדמים. כדי שזה יצליח - הם צריכים לבוא מוכנים לוויתורים. אין יכולת להתחמק בהסכם שלום בלי ויתורים הדדיים. אנחנו מוכנים לוויתורים - גם הם צריכים להיות מוכנים לכך, אחרת כל התהליך כולו חסר טעם.

אם המהלך הפלסטיני יסתכם בהצבעה על מדינה באופן חד צדדי פה באו"ם או במועצת הביטחון - עמדתי היא שצריך לנקוט בסנקציות כולל הפסקת שיתוף פעולה כלכלי, כולל עצירת כספים לרשות - לא ייתכן שנושיט את הלחי השנייה. אם תהיה נכונות לחזור לתהליך שלום אמיתי - אז אנחנו בסיפור אחר לגמרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת