הפלסטינים: "יוזמת הקוורטט בעייתית וחסרה"

נציגי "הרביעייה" הציגו הלילה מתווה חדש למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - אך ברמאללה כבר מסתייגים. "אין ביוזמה קריאה להפסקת ההתנחלויות ולנסיגה לקווי 67'", אומר שר החוץ הפלסטיני. "מקווה שיצביעו לטובתנו במועצת הביטחון"

נציגי הקוורטט באו"ם. ארכיון (AP)

לא ממהרים לשוב לשולחן המשא ומתן: הרשות הפלסטינית דוחה היום את יוזמת הקוורטט לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, ומכנים את היוזמה "חסרה". שר החוץ של הרשות, ריאד אל-מאליכי, אומר היום כי ההצעה של הקוורטט "אינה כוללת את הקריאה להפסקת ההתנחלויות ולנסיגת הכוחות הישראליים לגבולות 1967".

"החידוש שביוזמה הוא הגדרת לוחות הזמנים לדיון בענייני הביטחון והגבולות", הוסיף אל-מאליכי והתייחס להודעת נשיא מועצת הביטחון כי הבקשה הפלסטינית תועלה לדיון ראשון כבר מחרתיים: "אני מקווה שההצבעה תהיה לטובת הבקשה הפלסטינית - ובהקדם. ההנהגה הפלסטינית ממשיכה לפעול בכל המישורים בעניין הזה. ההתייעצויות והמגעים נמשכים - במיוחד עם נציגי גבון, ניגריה ובוסניה, מדינות שעדיין לא החליטו כיצד יצביעו במועצת הביטחון".

הלילה הציגו נציגי הקוורטט יוזמה חדשה באמצעותה הם מקווים להשיב את ישראל והפלסטינים למשא ומתן. בבסיס היוזמה - השגת שלום בין הצדדים בתוך כשנה.

התכנון: חידוש המגעים בתוך חודש

על פי המתווה, המגעים בין הצדדים יחודשו בתוך חודש. בתחילה, ידונו הצדדים בפרק זמן קצוב של שלושה חודשים, בשני נושאים מרכזיים. הנושא הראשון יהיה שמירת ביטחונם של הישראלים ושל הפלסטינים בכל הסדר עתידי. הנושא השני יהיה החלטה אודות גבולות הקבע בין שתי המדינות.

לאחר מכן, ימשיכו וידונו הצדדים בשאר נושאי הליבה בשיחות ישירות ובתיווך הקוורטט. הכוונה היא שאחרי ששני הנושאים המהותיים יוסכמו על ידי הצדדים בתום שלושה חודשים, ידונו הצדדים בשאר הנושאים במשך שלושה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת