אלמוני תקף את ארדואן בעצרת האו"ם; הרקע נבדק

ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן הותקף בבניין האו"ם על ידי אלמוני. המאבטחים רצו לעבר התוקף, הפילו אותו על הרצפה, והשתלטו עליו. "זאת היתה תקרית מאוד אלימה", אמר שר ההסברה יולי אדלשטיין שהיה עד לאירוע

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הותקף הערב על ידי אלמוני בבניין האו"ם, בזמן שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נאם באולם הסמוך. המאבטחים במקום השתלטו על התוקף ועצרו אותו. ארדואן עצמו לא נפגע והרקע לאירוע אינו ידוע.

מי שהיה עד לתקרית האלימה היה שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין שיצא מהאולם בעת נאום אבו מאזן. "יצאתי מהאולם במהלך הנאום של אבו מאזן לאחר ששמעתי את השקרים המיושנים שלו", סיפר השר אדלשטיין. "כשניסיתי לצאת מהאולם ראיתי סצנה מאוד אלימה. ארדואן היה מוקף בפמלייה גדולה ואז לפתע מישהו, ככל הנראה כורדי או ארמני, ניסה לתקוף אותו באלימות".

בשלב זה, אנשי הביטחון של האו"ם השתלטו על התוקף. "אנשי ביטחון רבים, סמויים וגלויים התנפלו עליו והורידו אותו עם הרבה מאוד כוח על הקרקע. זו היתה ממש סצנה מהסרטים", הוסיף אדלשטיין.

 אבו מאזן ביקש הכרה במדינה פלסטינית

לפני התקרית באולם, נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון והגיש בקשה לחברות מלאה באו"ם. לאחר מכן עלה לנאום מעל במת העצרת הכללית של האו"ם - שם התקבל במחיאות כפיים סוערות במיוחד וממושכות.

בפתח נאומו פנה אבו מאזן לנוכחים במליאת העצרת הכללית ואמר: "לפני שנה כאן, מנהיגים וראשי משלחות עמלו למען תהליך השלום שהונהג על ידי אובמה והקוורטט, מצרים וירדן. אחרי שנה היינו אמורים להשיג הסכם שלום. נכנסנו לשיחות פתוחים והיינו מוכנים להתקדמות – אבל שיחות השלום התמוטטו שבועות אחרי שהתחילו".

"במהלך השנה האחרונה אין דלת שלא ניסינו לפתוח או שום צעד אחרי כדי להצליח במשא ומתן. כל המאמצים התרסקו מול הסלעים על ידי הממשל הישראלי שלא שיתף פעולה. הממשל הישראלי סירב להחלטות האו"ם וגופיו המשפטיים – ישראל המשיכה וממשיכה לבנות בשטחיה של פלסטין העתידית. זה כיבוש קולוניאלי, ברוטלי וגזעני נגד אנשינו. זו מדיניות שנוגדת את החוק הבינלאומי ומכשילה את הסכם השלום".

"ישראל בונה את גדר ההפרדה שהורסת כפרים ומשפחות – אלפי משפחות", המשיך אבו מאזן בנאומו. "הכוח הכובש ממשיך לסרב לתת אישורים לבנות במזרח ירושלים, מצד שני הוא ממשיך להרוס את הבתים שלנו – הריסה של המולדת שלנו"
.
"אנשי הביטחון הישראלים לא מאפשרים לנו גישה למסגדים ולכנסיות, ישראל מעודדת הפרדה ובידוד של הערים הפלסטיניות, ישראל עושה מה שביכולתה כדי לשנות את המציאות ולמנוע הקמה של מדינה פלסטינית. בינתיים היא ממשיכה להפעיל מצור על רצועת עזה. הם ממשיכים בתקיפות מהאוויר ומהקרקע נגד האזרחים ברצועה, גם נגד מסגדים ובתי החולים – אלפים מתו ונפצעו".

האו"ם ידון בבקשה

על פי הנהלים, באן חייב להעביר את הבקשה למועצת הביטחון שתתכנס ב-2:00 בלילה שעון ישראל. ייתכן שכבר אז יתחילו בדיון בבקשה הזאת. אולם הדיון בוועדת המשנה של מועצת הביטחון יימשך לפחות עוד כמה שבועות.

ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת רץ לאולם ואחריו נכנס שר החוץ ליברמן ועלו למליאה כדי להגיע בזמן לשמוע את נאומו של אבו מאזן.

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, עמית ולדמן, אוהד חמו, פוראת נסאר, אהרון ברנע, אהוד יערי וערד ניר

לקראת הכרזה - סיקור מיוחד:

או"ם-שמום - או ארגון בינלאומי נייטרלי?

תעודת זהות: "מדינת פלסטין"

ההצבעה באו"ם: מי יתמוך ומי יתנגד?

המדריך: מה יקרה ב-23 בספטמבר?

מיוחד: איך נראים גבולות 67'?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת