ארדואן בעצרת האו"ם: "המצב הוא תוצאה של מאבק עם הממשל הנוכחי"

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשא דברים בעצרת האו"ם בניו יורק. בנאומו הוא דרש לאשר את כינונה של מדינה פלסטינית - לצד סנקציות נגד ישראל. "אין לנו שום בעיה עם העם הישראלי - אלא עם הממשל הנוכחי בישראל", אמר ארדואן. צפו בנאום

לאחר נאום השטנה של מחמוד אחמדינג'אד מעל בימת עצרת האו"ם השנתית, נשא דברים ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שתקף באופן ישיר את ממשלת ישראל. "עם הממשל הקודם הסתדרנו מצויין - המצב הנוכחי הוא תוצאה של מאבק עם הממשל הנוכחי בישראל, אמר ארדואן . את דבריו העברנו בשידור חי מניו יורק, כאן באתר. החל מהשעה 16:00 - משדר מיוחד מנאומיהם של אבו מאזן ונתניהו בעצרת האו"ם.

מול נציגי המדינות אמר ארדואן: "הבעיה הישראלית-פלסטינית לא נפתרה. זכויות, צדק וחוק מוקרבים למען פוליטיקה. ישראל לא צייתה ל-89 החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם. התעלמה ממאות החלטות שאומצו ע"י העצרת הכללית. האו"ם חסר אונים, ולא עשה דבר לסיים את הטרגדיה הפלסטינית. מתי האו"ם ייקח החלטות שקשורות לסנקציות בנושא הזה?", שאל ארדואן.

"עלינו להסתכל על עצמנו במראה. המצב הזה משפיע על הקהילה הבינלאומית. על הקהילה לפעול במהירות להחלים את הפצע המדמם הזה. ישראל משתמשת בקלות בפצצות ויש לה אטום ואין נגדה סנקציות. האם זה צדק? זה הוגן? הבעיה בהקשר הזה נובעת מהממשלה הישראלית. הם נוקטים צעדים מדי יום אשר מונעים את השלום. השטחים הישראלים תחת כיבוש, לא הפלסטינים", הוסיף ארדואן. 

ארדואן: הפלסטינים צריכים לקבל מעמד של מדינה

עוד האשים ראש ממשלת טורקיה כי "ההתנחלויות מפרות את החוק". לדבריו, הוא אינו רואה אפשרות שמה שישראל עושה הוא חוקי. "לישראל יש בחירה, היא יכולה לעשות לובי במדינות כאלה ואחרות אבל היא לא יכולה והיא לא תבטיח - אני מדגיש - זה לא יבטיח את ביטחונה של ישראל. ביטחון אמיתי אפשרי רק ביצירת שלום אמיתי".

"זה כבר לא עסקה פשוטה של שלום תמורת ביטחון", מדגיש ארדואן. "זה הכרחי להפעיל לחץ על ישראל, להפגין שהם רוצים שלום ולתת להם להבין שהם לא מעל החוק. הפלסטינים צריכים לקבל מעמד של מדינה בכינוס הזה של האו"ם. הארגון הזה כבר הכריז על פלסטין כמדינה, אבל זה לא קרה".

ארדואן: הבעיה היא עם הממשל הנוכחי בישראל

ארדואן הסביר: "אנו נמשיך לפעול למען המזרח התיכון, למען הפלסטינים ולמען הסרת העוצר הלא חוקי מרצועת עזה. כשיש התקפה נגד שיירה עליה נרצחו פעילים אזרחים, אנו לא נשקוט. אנחנו לא מחפשים עימות, אנו רוצים שיתוף פעולה, אבל ישראל היא מדינה טועה. אנו מדינה שהפגינה ידידות לישראל ואנו דורשים מישראל להתנצל, לשלם פיצויים למשפחות הרוגי המרמרה ולהסיר את המצור מעל עזה".

"עד שישראל לא תעשה את הצעדים הללו, עמדתנו לא תשתנה", הבהיר ארדואן. "אין לנו שום בעיה עם העם הישראלי - אלא עם הממשל הנוכחי בישראל. עם הממשל הקודם הסתדרנו מצויין - המצב הנוכחי הוא תוצאה של מאבק עם הממשל הנוכחי בישראל . אנו לא נוותר על העקרונות שלנו".

בנוסף התייחס ארדואן למהומות בשכנתם סוריה: "מה שקורא בסוריה כרגע - זה בלתי מתקבל על הדעת. יש לנו גבול משותף ותמיד דיברנו ואמרנו אמת, תמיד אמרנו שדרישת העם צריכה להישמע. למרבה הצער, ההנהגה הסורית לא שומעת את אזהרותינו וכל טיפת דם שנשפכת בסוריה מיותרת. אנו נמשיך לפעול כל עוד הדם ממשיך לנזול".

אחמדינג'אד: ישראל מפעילה טרור

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד האשים מוקדם יותר היום את ה"ציונים" באחריות לפרוץ שתי מלחמות העולם, במעשי טבח בפלסטינים ובשליטה בכלכלה העולמית - שלדבריו, גרמה למשבר. בתגובה לדבריו, עזבו רבים את האולם. בפתח דבריו, אמר אחמדינג'אד: "למרות כל ההישגים שצברה האנושות עד ימינו אלו, ובהם הקמת האו"ם, נמשכים ברחבי העולם עימותים, מאבקים וניסיונות להשיג שלום. למרות שיתוף הפעולה הבינלאומי, מצבה של האנושות עדיין רחוק מאוד מחיי שלום ושלווה".

אחת הסיבות לכך, לדברי הנשיא האירני, היא ש"הרבה מאוד מדינות בעולם לא סובלות מהמצב הכלכלי ורבות אחרות סובלות ממעשי רצח המוניים. באותו זמן, יש מי שנהנים מהעושר. הסיבות לאי-השוויון הזה הן הבסיס לכלכלה העולמית".

בהמשך, החל לעקוץ את מדינות העולם המערבי: "מי לקחו מאפריקה עשרות מיליוני בני אדם והפכו אותם לעבדים שלהם? מי היו אלו שהמציאו את הקולוניאליזם, ומי הם אלו שהיו כובשים אדמות ומשאבים של אומות אחרות ומחריב אותן?".

אחמדינג'אד האשים את התנועה הציונית בגרימת שתי מלחמות העולם. "אלו היו שתי מערכות שהותירו אחריהן המוני הרוגים ופליטים. כבר 60 שנה שהציונים אחראים למעשי רצח המוניים ומפעילים טרור נגד העם הפלסטיני ומדינות האזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת