ארה"ב "נטרלה" את הפצצה של נתניהו

איור הפצצה של רה"מ נתניהו נועד להמחיש עד כמה קרובה אירן לגרעין. הציור, שהופיע לראשונה באו"ם ב-2012, הפך כעת דווקא לנשק תעמולתי של ארצות הברית - שניסתה לטעון באמצעותו כי הסכם הגרעין מונע את השלמת הפצצה: "האיום יפחת מ-90% ל-0%"

נתניהו באו"ם ב-2012 (רויטרס)

הוויכוח בין אובמה לנתניהו עובר לטוויטר: ארצות הברית שבה והגנה אמש (רביעי) על ההבנות עם אירן, והשתמשה באיור הפצצה המפורסם של נתניהו מ-2013. מחלקת התקשורת של הבית הלבן הכינה "תרשים פצצה" משלה, ובאמצעותו טענה כי דווקא ההסכם שגובש יעצור את הפצצה הגרעינית. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כך ההסכם עם אירן יעצור את דרכה של אירן לפצצה גרעינית", הדגישו בביתו של הנשיא אובמה - וציינו כי ללא ההסכם אירן הייתה נהנית ממלאי בלתי מוגבל של צנטריפוגות, מאורניום מועשר שגם הוא בלתי מוגבל ומהעשרת אורניום ברמה הגבוהה ביותר.

בזכות ההסכם, טענו בבית הלבן, האיום יפחת ל-90% ל-0%: הצנטריפוגות יופחתו בשני שליש, יופחת ב-98% מלאי האורניום המועשר ברמה הנמוכה ותיעצר העשרת האורניום ברמה הגבוהה. כמו כן נטען כי פיתוח הפלוטוניום ייעצר.

התרשים שהפיץ הבית הלבן (טוויטר)

נתניהו הזהיר אז: אירן תשיג פצצה עוד ב-2013

"ההסכם יהפוך את העולם, את ארצות הברית ובנות בריתה לבטוחות יותר - הנשיא אובמה הדגיש עם כניסתו לתפקיד כי יפעל לפתרון דיפלומטי", הוסיפו בבית הלבן. "כשאירן לא הייתה מוכנה לשבת לשולחן המשא ומתן, איגדנו את העולם להטיל את הסנקציות הקשות ביותר בהיסטוריה שפגעו בכלכלת אירן. הסנקציות לבדן לא עצרו את תכנית הגרעין, אבל הביאו את אירן לשולחן הדיונים כי העולם עמד איתנו".

בספטמבר 2012 התייצב נתניהו באו"ם והציג את האיור, באמצעותו הדגים את ה"קו האדום" שיש להציב בפני טהרן במטרה למנוע ממנה השגת נשק גרעיני. "קו אדום צריך להיות בתחום אחד בתכנית שלהם - בניסיון להעשיר אורניום", אמר. "אירן עדיין מעשירה אורניום במפעלים עצומים - חלקם גלויים. למעשה הדרך היחידה למנוע מאירן נשק גרעיני היא למנוע ממנה לייצר מספיק אורניום לפצצה". בנאומו טען כי עד קיץ 2013 אירן יכולה להגיע לפצצה אם לא יעצרו אותה.

אתמול טען שוב ראש הממשלה נתניהו כי ההסכם שהושג רע ומסוכן לישראל בטווח הארוך: "ישראל שותפה לקביעה שעם פקיעת הסכם הגרעין עם אירן זמן הפריצה של אירן להשגת פצצות גרעין יהיה אפסי".

נתניהו הוסיף, במהלך ביקור בנגב עם משפחתו, כי היכולת הגרעינית של אירן "תהיה התוצאה הבלתי נמנעת של ההסרה האוטומטית של המגבלות, דבר שיאפשר לאירן להשיג כושר ייצור בהיקף תעשייתי. החלופה להסכם הרע היא לא מלחמה - החלופה היא הסכם טוב. כזה ניתן להשיג, אבל צריך לעמוד איתן ולדרוש את התנאים שנחוצים כדי לשמור על ביטחון ישראל, ביטחון האזור וביטחון העולם".

דבריו לא הובנו כהלכה? אובמה (חדשות 2)

בבית הלבן טוענים: אובמה לא הובן כראוי

אתמול גורמים בבית הלבן טענו כי דברי אובמה לא הובנו כראוי בישראל. בתדרוך עם עיתונאים ניסתה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף להבהיר את דברי הנשיא: "אובמה אמר שבמידה ולא ייחתם הסכם, אירן תוכל לפתח פצצה בתוך זמן קצר" הבהירה הארף, שהוסיפה: "הנשיא הבהיר כי בזכות ההסכם ייקח לה עוד שנה לעשות זאת - מה שיאפשר נקיטת פעולה צבאית נגדה במידה ויידרש".

בריאיון שהעניק שלשום (שלישי) לרדיו הציבורי NPR, אמר אובמה כי כשיפוג תוקפו של ההסכם עם אירן - זמן הפריצה שלה לייצור פצצת גרעין יצטמצם לאפס. "אחרי 13, 14, 15 שנה יהיו בידי אירן צנטריפוגות מתקדמות שבאפשרותן להעשיר אורניום במהירות רבה", הודה אובמה בריאיון. "בשלב הזה זמן הפריצה לפצצה יתכווץ כמעט לאפס".

"כרגע זמן הפריצה לגרעין עומד על 2-3 חודשים על פי הערכות המודיעין שלנו, ואנו חותרים למצב שבו במשך כ-15 שנים יתארך זמן הפריצה לשנה", הוסיף. לדברי נשיא ארה"ב, טווח הזמן הזה יאפשר לארצו לתכנן תגובה במקרה שבו אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה: "יהיה לנו את הביטחון הזה במשך עשור לפחות".

אובמה גם עקץ את נתניהו בריאיון ודחה על הסף את אחת מדרישותיו: לדבריו, "זו תהיה טעות בסיסית להתנות את ההסכם בהכרה בישראל. התפיסה שאנחנו צריכים להתנות את כך שאירן לא תשיג נשק גרעיני בכך שתכיר בישראל דומה לזו שטוענת שאסור לנו לחתום עסקה אלא אם אופיו של המשטר האירני ישתנה לחלוטין", הוסיף הנשיא האמריקני בריאיון.

"אני רוצה לחזור על הנקודה הזו: אנחנו רוצים שאירן לא תשיג נשק גרעיני בגלל שאנחנו לא יכולים לסמוך על אופי המשטר המשתנה. לכן אנחנו לא רוצים שיהיה להם נשק גרעיני".