"אבו מאזן אמר לאובמה: 'מוכן לדחות את ההצבעה'"

בכיר בפמליה הפלסטינית לאו"ם חושף הבוקר כי בפגישתו עם נשיא ארה"ב, אמר יו"ר הרשות כי הוא מוכן להמתין עם ההצבעה במועצת הביטחון - אך רק לאחר שיגיש את הבקשה רשמית. התכנון: המו"מ יחודש תוך שבועות - ובסיומו תיערך ההצבעה. את הידיעה חשף העיתון הבריטי "גרדיאן"

הלחץ הבינלאומי עשה את שלו: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מוכן לדחות את ההצבעה על הקמתה של מדינה פלסטינית במועצת הביטחון במספר שבועות לאחר הגשת הבקשה הרשמית - ובמהלך התקופה הזו יחודש המשא ומתן עם ישראל, כך חושף הבוקר העיתון הבריטי "גרדיאן".

על פי הדיווח, המבוסס על דברי בכיר פלסטיני בפמליית אבו מאזן, את המסר העביר יו"ר הרשות לאובמה במהלך פגישתם של השניים הלילה. "עבאס אמר בפגישה כי הוא מסכים לדחות את ההצבעה במועצת הביטחון במספר שבועות, למרות שהפלסטינים ממשיכים לשמור על הקו התקשורתי לפיו כל דחייה תהיה מסיבות מנהליות - ולא פוליטיות".

עם זאת, העיתון הבריטי מדווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית מתכוון בכל זאת להגיש את הבקשה למועצת הביטחון, אך זו תהיה מונחת על השולחן ולא תועבר להצבעה. במהלך התקופה הזו יחודשו השיחות בין ישראל לפלסטינים, שתוצאותיהן יוכלו להוביל בסופו של דבר להצבעה.

ה"גרדיאן" דיווח עוד כי בשולי הוועידה מנסה הקוורטט להפעיל מכבש לחצים על אבו מאזן, שיוביל לכך שגם אם תוגש הבקשה הפלסטינית בסופו של דבר למועצת הביטחון - היא תהיה מונחת על השולחן ולא תועלה להצבעה עד להשקתו של סיבוב שיחות נוסף בין ישראל לפלסטינים.

כבר אמש רמזו בכירים בפמלייה הפלסטינית כי ייתכן שההצבעה באו"ם תידחה. בכיר במשלחת, נביל שעת', וכך גם דובר הפמלייה, אמרו כי מופעלים לחצים כבדים על אבו מאזן - שייתכן שיובילו לדחיית ההצבעה בסופו של דבר. "אנחנו מוכנים להיות אחראיים, אנחנו מבינים שזה יכול לקחת כמה חודשים, אבל אנחנו שמחים שהדברים עולים על המסלול הנכון", אמר בכיר פלסטיני. גם בכיר באיחוד האירופי אומר "המסר שקיבלנו מהפלסטינים. בהחלט מדבר על מציאת פיתרון דיפלומטי".
 
נביל שעת' , בכיר הפת"ח וחבר המשלחת הפלסטינית לאו"ם, הכחיש את הידיעות על נסיגה פלסטינית. "לא יהיו תמרונים פוליטיים למען דחייה, אנחנו לא רוצים לשדר מסר של חוסר רצינות, אנחנו רציניים", אמר שעת', אך עם זאת הודה כי המהלך במועצת הביטחון "עשוי לקחת זמן" .

אובמה לאבו מאזן: אטיל וטו במועצת הביטחון
 

הלילה נועדו יו"ר הרשות אבו מאזן והנשיא האמריקני ברק אובמה. במהלך הפגישה, המשיך אובמה את הקו הפרו-ישראלי שנקט אתמול במהלך נאומו, והבהיר לעמיתו הפלסטיני כי מבחינתו הדרך לעצמאות הפלסטינית עוברת דרך משא ומתן ולא דרך הצהרה כזו או אחרת במוסדות האו"ם. יתר על כן, הבהיר הנשיא האמריקני כי אם הפלסטינים יבקשו ממועצת הביטחון של האו"ם לקבל אותם כחברה מלאה באו"ם - תטיל ארה"ב וטו במידה והפלסטינים ישיגו את הרוב הדרוש.

זמן קצר לאחר פגישת אובמה עם אבו מאזן, נפגשה שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון עם ראש הממשלה נתניהו. הפגישה התמקדה בעיקר בסידורי הביטחון העתידיים עם הפלסטינים, נושא שנראה רחוק בשלב הזה בניו יורק, אבל המאמצים נמשכים כל הזמן.

נתניהו ממשיך ב"פגישות השכנוע"

את המפגש ניצלה קלינטון כדי לדבר על שחרור שני האזרחים האמריקנים שהיו כלואים באירן בשנתיים האחרונות, ממש רגע לפני נאום נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בעצרת הכללית. "אני רוצה להביע את שמחתי ואת תחושת ההקלה שלי מכך ששני הבחורים הצעירים האלה יצאו סוף סוף מהכלא האירני, שאליו לא היו צריכים להיכנס מלכתחילה", אמרה קלינטון.

נתניהו מצדו דיבר בפגישה על הנושא הפלסטיני כי הוא מבין שהעימות ההסברתי המרכזי עדיין לפניו. "עשיתי משהו שאף ראש ממשלה לא עשה לפני", אמר נתניהו. "הקפאתי את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. חיכיתי תשעה חודשים ושבוע ולבסוף הפלסטינים באו וביקשו להמשיך את ההקפאה, כך שנראה לי שנהגנו בחכמה כשהגענו יחד עם ארצות הברית למסקנה שמה שצריך לעשות הוא לטפל בסוגיות האמיתיות ולהיכנס למשא ומתן על כל הסוגיות האלה על מנת להשכין שלום".

נתניהו ימשיך גם היום בפגישות עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ועם ראשי מדינות נוספים, בהם ראש המדינה החדשה דרום סודן.

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, עמית ולדמן ואודי סגל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת