צפו: הנאום הפרו-ישראלי של אובמה באו"ם

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייצב לצד מדינת ישראל בנאומו בעצרת האו"ם. אובמה אמר: השלום לא יגיע דרך הצהרות והחלטות של האו"ם. אם זה היה כל כך קל, היינו כבר משיגים את המטרה הזאת". צפו בנאום המלא

בנאום שחלק ניכר ממנו הוקדש לישראל ולפלסטינים, קרא היום נשיא ארצות הברית ברק אובמה לשני הצדדים לחזור למשא ומתן. לדבריו, זוהי הדרך היחידה להקמתה של מדינה פלסטינית. את נאומו העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בדברים שנשא בעניין בקשת הפלסטינים לזכות בהכרה חד-צדדית בעצמאותם, אמר אובמה: "אני משוכנע שאין קיצורי דרך לסיים את הסכסוך, שנמשך כבר עשורים רבים. השלום לא יגיע דרך הצהרות והחלטות של האו"ם. אם זה היה כל כך קל, היינו כבר משיגים את המטרה הזאת".

בהמשך, הדגיש אובמה כי "בסופו של דבר - מי שיצטרכו להגיע לפשרה בסוגיות הגבולות, הביטחון, הפליטים וירושלים הם הישראלי והפלסטינים ולא אנו. השלום תלוי בפשרה בין שני העמים האלה, שימשיכו להיות חייבים לחיות זה לצד זה - הרבה אחרי שנאומים שלנו ייגמרו והקולות שלנו ייספרו".

מסקנה זו, לדברי הנשיא האמריקני, היא "מה שלמדנו בצפון אירלנד וגם מה שלמדנו בסודן - שם הוביל הסכם חשוב להקמת מדינה עצמאית. זו גם הדרך להקמת מדינה פלסטינית".

"ישראל ניצבת מול עולם שבו מדינות רוצות למחוק אותה"

נשיא ארצות הברית התייחס באריכות למצב הביטחוני הרעוע בגבולותיה של ישראל ואמר: "המחויבות של ארצות הברית לביטחון ישראל אינה ניתנת לערעור. ידידותנו עם ישראל היא עמוקה ואיתנה. לכן אנו מאמינים שכל שלום בר-קיימא חייב להתחשב בהיבטים הביטחוניים של ישראל".

על האוימים שעמם מתמודדת המדינה אמר: "הבה נדבר גלויות: ישראל מוקפת מדינות שכנות שחזרו ופתחו נגדה במלחמות. אזרחים ישראלים נהרגו מרקטות, מירי מחבלים וממתאבדים באוטובוסים. ילדים ישראלים גדולים באזור שבו ילדים אחרים לומדים לשנוא אותם. ישראל ניצבת מול עולם שבו מדינות גדולות רוצות למחוק אותה מהמפה. העם היהודי סבל מאות שנים מגלות ומרדיפות. הם נושאים את זכרונם של ששת המיליונים רק בגלל מה שהם היו (יהודים). אלו עובדות".

בתחילת דבריו הבהיר אובמה כי בכוונתו "לדבר על הנושא שנמצא בלבו של האו"ם - השלום בעולם: העימותים מלווים אותנו מאז שחר האנושות. ההרג ההמוני הביא להקמתו של הארגון הזה (האו"ם) שנועד לשים קץ למלחמות ולאלימות. לא היה נשיא שרצה למגר את המלחמות כמו רוזוולט: עוד בהקמת האו"ם הוא אמר כי עלינו להשיג לא רק כמעט-שלום, אלא שלום בר-קיימא".

אובמה התייחס גם לפיגוע במגדלי התאומים ואמר: "לפני עשור נפער כאן, במרכז העיר, פצע פתוח. היום ניצב בגראונד זירו מגדל חדש, וארגון אל-קעידה שרוי בפניקה הקשה ביותר שידע אי פעם. אוסאמה בן-לאדן לא יוכל לרדוף שוב את העולם".

על המצב המדיני הכללי בעולם, אמר הנשיא האמריקני כי "אנו ניצבים כיום בפרשת דרכים היסטורית שבה ניתנת לנו ההזדמנות להשיג שלום. כדי לעשות זאת, עלינו ללכת בדרכם של אלו שייסדו את הארגון הזה. כולם נולדו חופשיים ושווים, וההקפדה על מימוש הזכויות הללו הן הקו שלאורכו צריכות לנוע מדינות העולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת