ליברמן על דברי אובמה: "נאום מיטיב של בעל ברית"

שר החוץ קיבל בסיפוק רב את דבריו של הנשיא האמריקני לפני העצרת הכללית. הוא התייחס בחיוב לכך ש"לא הוזכר נושא גבולות 1967" והבטיח: "האיום הפלסטיני לא יגיע לכדי מימוש"

זמן קצר אחרי נאום התמיכה בעמדת ישראל שנשא נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בעצרת הכללית של האו"ם - הביע שר החוץ, אביגדור ליברמן, סיפוק רב מתוכן הדברים ומההסכמה הרחבה בין ממשלת ישראל לבין הממשל האמריקני בנושא הבקשה החד-צדדית של הפלסטינים לעצמאות.

ליברמן ציין לחיוב את העובדה שבנאומו של אובמה "לא הוזכר נושא גבולות 1967". הוא אמר כי דבריו "היו נאום מיטיב של בעל ברית. אני יכול לברך ולחתום על הנאום הזה בשתי ידיים".

על הדיווח ב"ידיעות אחרונות", שלפיו איים לפרק את הקואליציה אם לא ינהג נתניהו בחריפות כלפי הפלסטינים, השיב ליברמן: "אני לא מאיים אף פעם. אמרתי בצורה הכי ברורה ובקולי שלו הפלסטינים יעבירו החלטה חד-צדדית - יהיו לכך השלכות חמורות. בין זה לבין הקואליציה אין שום דבר משותף".

איום לפירוק הקואליציה? "לא על דעתי - נזפתי בדני איילון"

את האחריות על הדברים, הוא גלגל לפתחו של סגנו. "מה שנאמר לא היה על דעתי ולא על ידיעתי. אני גם נזפתי בדני איילון שהתראיין ברוח הדברים הללו", הוא סיפר - והרחיב: "אני בהחלט חושב שאין לנו שום סיבה אידיאולוגית לעזוב את הקואליציה. יחד עם זאת, מעולם לא נדבקתי לכיסא ואיני מתכוון לעשות זאת. אני חושב שכולם יודעים בדיוק מה הקווים האדומים שלנו ומה אנחנו יכולים לספוג, וגם על מה אנחנו לא יכולים להתפשר".

על רקע הדברים, הבהיר ליברמן כי לא יסכים להעניק לפלסטינים מחוות כמהלך שיקרב אותם אל שולחן המשא-ומתן. "כמה קולגות שאלו אותי על הקפאה מחודשת לזמן קצר. אמרתי שלא אסכים לשום הקפאה, גם לא ליום אחד", הוא הדגיש. "אני חושב שאנחנו עושים הרבה מאוד ושגילינו הרבה גמישות וסבלנות".

על יחסו למאמצים בוושינגטון לסכל את המהלך הפלסטיני באו"ם אמר: "אנחנו משתדלים להתחשב בבקשות של ארצות הברית, שמסייעת לנו - גם בהחלטה להטיל וטו אם לא תהיה ברירה, גם הניסיון לעזור לגייס את המספר הדרוש לחסימה במועצת הביטחון. אנחנו בהחלט מכבדים את ארצות הברית ונשתדל ללכת איתה במקסימום שאנחנו יכולים".

"האיום הפלסטיני לא יגיע לכדי מימוש"

לפלסטינים אמר ליברמן כי הוא "מציע להם לבוא למשא-ומתן, כי אין דרך אחרת. הניסיון לעצור את המהלך הפלסטיני הוא רציני ומקיף, ואולי עדיף שלא לדבר על רוב הדברים. אתמול קיבלתי הלילה הודעות מהאמריקנים שאמרו לנו לא לדבר סתם באוויר. הכוונה הייתה לנושא ניגריה. לא צריך לרוץ לדבר ולהכריז ולספר לחבר'ה".

על ההתלבטות בקרב חלק מחברות האו"ם אמר ליברמן: "חלק מהמדינות, צריך להבין, תומכות בנו כי הן בהחלט יחד איתנו ומאמצות את אותה העמדה המוסרית והמדינית, כמו ארצות הברית וקנדה. חלק מהמדינות תוהות ושואלות מה יצא להן מזה, וגם לזה צריך להכין תשובות".

על מה שיהיה בסופו של דבר, אמר ליברמן: "אני מעריך שלא תהיה הצבעה בנושא שהפלסטינים מנסים להעביר. אני חושב שהם מבינים כעת שזה תואם גם את האינטרס שלהם וגם את זה של האמריקנים ושל האירופים. האיום הפלסטיני לא יגיע לכדי מימוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת