מאות אלפים חגגו בערי הגדה: "תחי פלסטין"

ברשות הפלסטינית הכריזו על "יום שבתון" לציון תמיכה במהלך הפלסטיני באו"ם. ברמאללה מפגינים עשרות אלפים עם דגלי פלסטין. עשרות אלפים גם בשכם. במהלך החגיגות נשרף דגל ארה"ב

עוד בטרם הוגשה הפנייה הפלסטינית לאו"ם להכרה במדינה עצמאית, החלו חגיגות ותהלוכות ברחבי הגדה לתמיכה במהלך: ברשות הפלסטינית הכריזו על "יום שבתון" במהלכו מתקיימות תהלוכות רבות בכל ערי הגדה המערבית. בשעה 15:30 נעביר משדר מיוחד מנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בעצרת האו"ם בניו יורק.

עשרות אלפים נאספו בכיכר אל מנארה ברמאללה, לאחר צעידה מקבר ערפאת, כשהם אוחזים בדגלי פלסטין וקוראים קריאות בעד מדינה עצמאית. עשרות אלפים מפגינים גם בעיר שכם, יחד עם קבוצה של כמה עשרות אנשי נטורי קרתא. הפלסטינים מדווחים שבסך הכל, מאות אלפים יצאו לרחובות. כל בתי הספר והמוסדות הרשמיים צפויים להיות סגורים היום, לרגל האירועים.

לפי אחד הדיווחים, קבוצת מתנחלים ניסתה לחדור לתחומי הכפר עראבה, מדרום לג'נין. הפלסטינים מדווחים כי כוח צה"ל מנע את החיכוך - אך בצה"ל לא מכירים את הדיווח.

הדגלים ממלאים את רמאללה

"אנחנו מבקשים את הזכויות הבסיסיות ביותר, מדינה כמו עמים אחרים", אמרה לסוכנות הידיעות רויטרס סברינה חוסיין, בת 50, כשהניפה את דגל פלסטין ברמאללה.

ההמונים נשאו גם פסל גדול של כיסא בצבע כחול, המסמל מושב בעצרת האו"ם. בעצרת ברמאללה אמרה אמינה עבד אל-ג'באר אל-קיסוואני, מורה בכירה, כי הפנייה לאו"ם היא רק צעד בדרך למדינה, ולא פתרון ארוך טווח לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "זו קריאת ייאוש", אמרה. בין ההמונים ברמאללה, הבעירו רעולי פנים דגל ארצות הברית.

מוקדם יותר אתמול נערכה הפגנת תמיכה ראשונה באבו מאזן, דווקא ברצועת עזה. מאות יצאו להבעת תמיכה במהלך הפלסטיני, וזאת למרות איומי החמאס כי הארגון לא יאפשר את קיומן של התהלוכות, בשל התנגדותו להצהרה באו"ם.

ובינתיים בניו יורק, מקדם ראש הרשות הפלסטינית את האינטרס הפלסטיני באו"ם. אבו מאזן נועד לאורך היום עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ של האמירויות. היום ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סרקוזי.

"אם יהיה וטו - נבקש מעמד של משקיפה"

אמש נודע כי ברשות הפלסטינית נערכים גם לאפשרות של וטו אמריקני בפנייה למועצת הביטחון. בכיר בפת"ח, נביל שעת', אמר הערב בראיון לרדיו האמריקני "סווא", כי אם תטיל ארצות הברית וטו על הפנייה למועצת הביטחון בבקשה להתקבל כחברה מלאה באו"ם - תבקש הרשות הפלסטינית להתקבל כמשקיפה בעצרת הכללית של האו"ם. 

"לאחר מכן, נקבל החלטות מדיניות נוספות באמצעותן נוכל לשוב למועצת הביטחון כדי שוושינגטון תשנה את עמדתה", אמר שעת' בריאיון אך הבהיר כי הוא משוכנע שהפנייה הראשונה למועצת הביטחון תצלח. "אנחנו מוכנים לשוב למשא ומתן באותם התנאים עליהם הסכמנו לפני שהחלטנו לפנות למהלך הזה", אמר שעת'.  

קריאה ל"אינתיפאדה לשחרור פלסטין"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת