הבוקר: תהלוכות ענק ברחבי הגדה המערבית

כל בתי הספר והמוסדות הרשמיים בגדה המערבית ייסגרו היום לרגל יום של הפגנות בערים השונות, לתמיכה במהלך הפלסטיני באו"ם. ברמאללה צפויים אלפי בני אדם לקיים תהלוכה מקברו של יאסר ערפאת. אתמול התקיימה בעזה הפגנת תמיכה באבו מאזן

רמאללה נערכת לסוף השבוע (רויטרס)

חוגגים עצמאות: ברשות הפלסטינית הכריזו על יום ג' כ"יום שבתון" ומתכננים תהלוכות רבות בכל ערי הגדה המערבית, החל משעות הבוקר, לתמיכה במהלך הפלסטיני באו"ם. בשעה 15:30 נעביר משדר מיוחד מנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בניו יורק.

אלפים רבים צפויים להשתתף בהפגנות, שאמורות להתחיל ב-9:30. ההפגנה המרכזית תצא מרמאללה, מול מתחם הקבר של ערפאת, לכיוון כיכר יאסר ערפאת - לשם צפויים ההמונים להגיע כעבור כשעה לערך.

האירועים ילוו בנאומים של בכירים באש"ף. כל בתי הספר והמוסדות הרשמיים צפויים להיות סגורים היום, לרגל האירועים.

הדגלים ממלאים את רמאללה

אתמול נשלמו ההכנות לאירועים, עם תלייתם של דגלי פלסטין בכל רחבי רמאללה. אוטובוסים רבים צפויים להביא את ההמונים מכל קצוות הגדה, לאירועים המרכזיים ברמאללה.

מוקדם יותר אתמול נערכה הפגנת תמיכה ראשונה באבו מאזן, דווקא ברצועת עזה. מאות יצאו להבעת תמיכה במהלך הפלסטיני, וזאת למרות איומי החמאס כי הארגון לא יאפשר את קיומן של התהלוכות, בשל התנגדותו להצהרה באו"ם.

ובינתיים בניו יורק, מקדם ראש הרשות הפלסטינית את האינטרס הפלסטיני באו"ם. אבו מאזן נועד לאורך היום עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ של האמירויות. היום ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סרקוזי.

"אם יהיה וטו - נבקש מעמד של משקיפה"

אמש נודע כי ברשות הפלסטינית נערכים גם לאפשרות של וטו אמריקני בפנייה למועצת הביטחון. בכיר בפת"ח, נביל שעת', אמר הערב בראיון לרדיו האמריקני "סווא", כי אם תטיל ארצות הברית וטו על הפנייה למועצת הביטחון בבקשה להתקבל כחברה מלאה באו"ם - תבקש הרשות הפלסטינית להתקבל כמשקיפה בעצרת הכללית של האו"ם. 

"לאחר מכן, נקבל החלטות מדיניות נוספות באמצעותן נוכל לשוב למועצת הביטחון כדי שוושינגטון תשנה את עמדתה", אמר שעת' בריאיון אך הבהיר כי הוא משוכנע שהפנייה הראשונה למועצת הביטחון תצלח. "אנחנו מוכנים לשוב למשא ומתן באותם התנאים עליהם הסכמנו לפני שהחלטנו לפנות למהלך הזה", אמר שעת'.  

קריאה ל"אינתיפאדה לשחרור פלסטין"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת