הלילה: נתניהו ימריא לעצרת הכללית בניו-יורק

רגע האמת במהלך המדיני שמובילים הפלסטינים מתקרב בצעדי ענק. ראש הממשלה ייצא היום לארצות הברית, שם ייפתחו מחר הדיונים בעצרת הכללית. הוא ייפגש עם נשיא ארה"ב אובמה, אחרי נאומו של האחרון שם. בינתיים, נמשכים מאחורי הקלעים המאמצים לחדש את המשא-ומתן ולבלום את המהלך החד-צדדי. קלינטון: "יש עדיין זמן לפשרה"

אבו-מאזן. ניסיונות אחרונים לחידוש המו"מ (רויטרס)

שעון החול עד לדיון הדרמטי בבקשת הפלסטינים לקבל הכרה חד-צדדית במדינה עצמאית באו"ם ביום שישי הקרוב הולך ואוזל. במקביל לניסיונות של הרגע האחרון לחדש את המשא-ומתן בין הצדדים ובכך למנוע את המהלך, ימריא הלילה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לניו-יורק.

מחר, אחרי נחיתתו של נתניהו, ייפתחו הדיונים בעצרת הכללית ונשיא ארצות הברית, ברק אובמה, יישא בה נאום. לאחר מכן הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה.

במה שנראה כניסיון של הדקה ה-90 לבלום את ההצבעה על הבקשה הפלסטינית, שיגר אתמול נתניהו מסר ישיר לאבו-מאזן שבו קרא לו להיענות לקריאותיו ולהיפגש עמו כדי לחדש את המגעים המדיניים.

"אני קורא לו לפתוח במשא-ומתן ישיר בניו יורק, שיימשך בירושלים וברמאללה", אמר נתניהו - שכינה את אבו-מאזן בתואר "הנשיא עבאס". עוד הוסיף ראש הממשלה בהודעה מטעמו, כי הוא מציע לאבו מאזן "להתחיל במשא-ומתן לשלום במקום לבזבז זמן בצעדים חד-צדדים חסרי תוחלת".

בסיום, הדגיש ראש הממשלה כי "מהלך חד-צדדי הוא לא הדרך לקדם את השלום בינינו. הדרך להשיג שלום היא באמצעות משא-ומתן ישיר - ולא ע"י הצהרות באו"ם".

קלינטון: "יש עדיין זמן להשיג פשרה"

כשברקע גובר המתח מאחורי הקלעים, קראה הלילה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, לישראל ולפלסטינים לשוב אל שולחן המשא ומתן. בריאיון בניו-יורק היא אמרה כי "יש עדיין זמן להשיג פשרה בין הצדדים", וציינה כי ארצה "מקיימת מגעים כדי לחדש את המשא-ומתן".

בשעות הלילה ערכו נציגי הרביעייה הבינלאומית דיונים במהלך הפלסטיני באו"ם. גורם אמריקני בכיר צוטט בסוכנות הידיעות "רויטרס" באומרו על הפגישה כי הדיונים שבה "היו יעילים מאוד וצריכים להימשך".

עיקר הלחץ כעת מופנה כלפי אבו-מאזן, לא רק מצד האמריקנים - אלא גם מצד נציגי הרביעייה הבינלאומית וכן מכיוון האיחוד האירופי. לצד הפגישה שכבר נקבעה בין אובמה לבין נתניהו, לא דווח עד כה על מפגש דומה בין הנשיא האמריקני ליו"ר הרשות - מה שייתכן שמהווה ביטוי ללחצים המופעלים עליו בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת