אבו-מאזן בריאיון: "נתניהו אשם במצב שנוצר"

עוד בטרם נחת בניו-יורק ונפגש עם מזכ"ל האו"ם, העניק יו"ר הרשות במטוסו ריאיון לרשת החדשות האמריקנית "פוקס". הוא האשים את ראש ממשלת ישראל וגם את ממשל אובמה בהיווצרות המצב, שלדבריו יצר בקרבו את "התחושה שאין שום סיכוי למשא-ומתן". צפו בדבריו

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, נחת הבוקר בניו יורק לקראת הבקשה הפלסטינית להכרה במדינה עצמאית וכבר הספיק להיפגש עם מזכ"ל האום באן קי-מון ולפזר חיוכים לכל עבר. יו"ר הרשות הודיע למזכ"ל האו"ם באופן אישי על כוונתו להגיש את הבקשה להכיר במדינה עצמאית.

אבל עוד לפני כן, בעודו במטוס לארה"ב, העניק היו"ר ריאיון מיוחד לרשת החדשות האמריקנית "פוקס" בו התייחס למהלך שבכוונתו לקדם באו"ם. כבעבר, הוא גלגל את האחריות לקיפאון במגעים בינו לבין ישראל לפתחו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך שב והצהיר כי יהיה נכון לשוב בכל עת לשולחן הדיונים.

אבו מאזן עם באן קי-מון, היום

כשנשאל מדוע הוא מתעקש לבקש הכרה חד-צדדית בעצמאות הפלסטינית, למרות שהדבר "מנוגד לעמדת הנשיא האמריקני", כלשון המראיינת, השיב יו"ר הרשות: "אני לא יודע מדוע הוא (אובמה) מתנגד למהלך, אבל החלטתי לגשת למועצת הביטחון של האו"ם באה בעקבות התחושה שאין שום סיכוי למשא-ומתן".

אבו-מאזן עקץ את אובמה והסביר כי בין הסיבות שהובילו אותו לנקוט בצעד, גם "הכישלון של ההנהגה האמריקנית ושל הנשיא אובמה עצמו בכל המאמצים שהשקיעו להביא את נתניהו אל שולחן המשא-ומתן".

יו"ר הרשות הודיע שוב כי לא יתנגד לחדש את המגעים עם ישראל והוסיף: "אני מוכן להיפגש איתם (עם ראשי ההנהגה בישראל) בכל זמן. את הנשיא שמעון פרס פגשתי שלוש פעמים ואת שר הביטחון (אהוד ברק) פעמיים. אפגוש כל נציג ישראלי בכל עת שרק יחפוץ".

שר החוץ הצרפתי: "המשך הסטטוס קוו יוביל לאלימות"

מי שהתייצב לימין העמדה הפלסטינית אחר הצהריים הוא שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, שהזהיר כי אם המצב המדיני הקיים באזור יימשך - עלול הדבר להוליד גל חדש של אלימות. צרפת היא אחת מחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם, ולפי שעה - לא ברור האם תתמוך במהלך הפלסטיני או לא.

ז'ופה אמר את הדברים עם הגיעו לניו-יורק, לקראת כינוס העצרת הכללית של האו"ם שתדון בבקשה הפלסטינית להכרה. "המצב הנוכחי שבו שרויים הפלסטינים הוא בלתי אפשרי ובשום פנים ואופן לא יכול להימשך", הזהיר.

בהכנת הכתבה השתתפו אודי סגל, ערד ניר ואהרון ברנע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת