ברגע האחרון: הפלסטינים הציעו פשרה - רה"מ סירב

ימים ספורים לפני ההכרזה באו"ם על מדינה פלסטינית, חילופי ההאשמות קשים בין ישראל ובין גורמים ברשות. על פי הדיווחים האחרונים, נתניהו סירב להצעת פשרה פלסטינית שעל פיה תבוטל הבקשה הפלסטינית באו"ם ובתמורה ישראל תציג מפה ובה גבולות המדינה הפלסטינית העתידית. לשכת רה"מ: אין תגובה

שאלות רבות תלויות באוויר באשר ליום שאחרי 23 בספטמבר. החשש העיקרי הוא שהדיון המנומס באו"ם יהפוך לאלימות בשטח, אך מה שיקרה בשטח תלוי מאד במה שייצא השבוע מניו יורק. ייתכן שהדברים יסתיימו בעימות חזיתי, בעימות מרוכך או אולי אף בסוג של פשרה - פיתרון המסתמן כאפסי.

הימים האחרונים מתאפיינים בחילופי האשמות בוטים בין ישראל והפלסטינים. בשעות האחרונות מגיע דיווח חדש, שעל פיו הפלסטינים הציעו פשרה ובמסגרתה הם ייגשו למועצת הביטחון אולם יקפיאו את הבקשה, ובפגישה הראשונה של המשא ומתן המחודש - ראש הממשלה נתניהו יתכבד ויציג מפה ובה הגבולות המתוכננים למדינת פלסטין. לטענת הפלסטינים, נתניהו סירב. לשכתו לא מכחישה והמסר המתקבל כאן הינו שאין על מה לדבר, ושנתניהו לא רוצה בשום אופן הסדר.

המסר של נתניהו: "הפלסטינים חסרי אחריות"

מצד שני, לטענת ישראל מונחת כעת הצעה אירופית על השולחן, אשר על פיה הפלסטינים ייגשו למועצת הביטחון, לאחר מכן ימשכו את ההצעה ויקיימו משא ומתן על בסיס נוסחת אובמה: חזרה לקווי 67 וחילופי שטחים, אך זאת לצד הכרה במדינה יהודית וסוף הסכסוך. על פי הדיווחים, נתניהו לא הסכים אך אמר שהוא מוכן לשקול את ההצעה.

קו ההסברה הרשמי של ישראל כרגע הינו שהפלסטינים לא יקבלו מדינה באמצעות מועצת הביטחון, ועל כן זהו כישלון שלהם. הכישלון הישראלי ייראה בכל הצבעה, וגם בעצרת הכללית, ועל כן המסר שינסה נתניהו להעביר הוא שהפלסטינים חסרי אחריות. הם יוצרים אשליה בקרב בני עמם שהם חוזרים מניו יורק עם מדינה, אך בסופו של דבר יווצר תסכול בקרב הציבור, אשר יוביל לאלימות והסלמה.

מדובר ללא ספק במצב שישראל הסתבכה בו ותפסיד בו, אך גם בקרב הפלסטינים לא בטוח שניתן יהיה לסמן ניצחון.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת