בדרך לעצמאות פלסטינית: בישראל חוששים מפיגוע

בחמאס מיהרו לגנות את נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית במוקטעה ברמאללה ואמרו כי הארגון מתנגד לכל תכנית "שתוותר על שעל אדמה כלשהו מאדמת פלסטין". גם בארה"ב גינו את הצעד של אבו מאזן. "יש סיכון לאכזבה בהצהרה הפלסטינית", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם. בתוך כך, נמשכת ההיערכות הביטחונית בישראל

מאז נאומו ההיסטוריה של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במוקטעה ברמאללה, לא מפסיקות להתקבל תגובות מעורבות לתוכן הדברים. במקביל, נמשכת הכוננות במערכת הצבאי מחשש לניסיון להוציא פיגוע גדול בשבוע הבא, במקביל לפנייה הפלסטינית לאו"ם.

בארגון חמאס מיהרו לגנות את נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית וכינו את תכניתו "מלאה בספקות". "אנחנו מתנגדים לכל צעד שיהווה ויתור על שעל אדמה כלשהו מאדמת פלסטין או על זכות מזכויותיו של העם הפלסטיני, לרבות זכות השיבה", נכתב בהודעת הארגון.

עוד נכתב בהודעה: "התכנית לא תוכל להתממש בפועל בכל הנוגע להנתחלויות או לגדר ההפרדה. אבו מאזן הדגיש את הסיבה למשא ומתן הכושל, אבל איננו יודעים מה יהיה לאחר מכן".

ארה"ב: "האזרח הפלסטיני ברחוב יתאכזב"

גם בארה"ב גינו את הודעתו של אבו מאזן על פנייה למועצת הביטחון. שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס טענה כי הפלסטינים שגו בהערכותיהם אם חשבו שהמהלך יקרב אותם לעצמאות. רייס הזהירה כי גם אם הפלסטינים יזכו בהצבעה בעצרת, הדבר לא ישנה את המציאות. כזכור, צפויה ארה"ב להטיל וטו על ההחלטה במועצת הביטחון.

"אין כל קיצורי דרך או מעשי קסם שניתן לעשות כדי שהכל יהיה כמו שצריך", אמרה רייס. "למעשה, יש סיכון בהכרזה הפלסטינית, כי כעת הציפיות של האזרח הפשוט בשטחים יעלו, אבל במציאות שום דבר לא ישתנה - והוא יתאכזב".

ההיערכות בישראל: להימנע מפגיעה באזרחים

באשר להיערכות בישראל כי עם הפנייה הפלסטינית באו"ם צפויה התלקחות בשטחים, בצבא נמשכת הדריכות והמעקב אחר המתרחש, אך הצפי הוא לרגיעה יחסית. ההנחיות שהעביר הדרג הבכיר לכוחות בשטח הן נוקשות - להימנע מפגיעה באזרחים ומהרוגים אשר עשויים להצית מהומות.

בשבועות האחרונים נערכו דיונים רבים, הן בפורומים המדיניים והן בביטחוניים, באשר לצעדים שיש לנקוט. בין השאר נידונו צעדים כמו הקפאת העברת כספים לרשות, אך לבסוף הוחלט שלא לנקוט בהם - כדי שלא ליצור התקוממות מצד השוטרים הפלסטינים שאמורים להשליט סדר ברחובות.

רה"מ: "כך לא משיגים שלום"

בתגובה הרשמית מצד ישראל קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו לאבו מאזן לשוב לשולחן המשא ומתן. "שלום לא משיגים בהליכה חד צדדית לאו"ם ולא בחבירה לארגון הטרור חמאס", נכתב בהודעת משרד ראש הממשלה. "שלום יושב אך ורק במשא ומתן ישיר עם ישראל".

עוד נכתב בהודעה: "הרשות הפלסטינית והעומד בראשה מתחמקים בעקביות משיחות ישירות עם ישראל. כשהרשות הפלסטינית תנטוש את מהלכי הסרק כהליכה חד צדית לאו"ם, היא תמצא את ישראל שותפה למו"מ ישיר לשלום".

בתוך כך, צפוי נשיא ארה"ב ברק אובמה לפגוש את נתניהו במהלך כינוס עצרת האו"ם בניו יורק בשבוע הבא, כך הודיע הבית הלבן. לעת עתה, לא צפוי הנשיא האמריקני להיפגש עם יו"ר הרשות.

אובמה ונתניהו ידונו בפגישתם בפנייה הפלסטינית לאו"ם, להכרה במדינה בגבולות 67', וצפויים להתייחס לנאומו של אבו מאזן. ככל הנראה, יבהיר נתניהו לאובמה פעם נוספת כי ישראל מתנגדת לפנייה הפלסטינית ואובמה ישוב ויבטיח לו כי בכוונת ארה"ב להטיל וטו על ההצעה במועצת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת