מאמץ אחרון: הקוורטט ינסה למנוע את הפנייה לאו"ם

יו"ר הרשות נראה נחוש מתמיד לפנות לאו"ם, אבל בארה"ב ובקוורטט עדיין מאמינים שלא הכל אבוד. נציגי הקוורטט יוועדו בניו יורק במאמץ של הרגע האחרון לחדש את שיחות השלום ולהימנע מהכרה באו"ם במדינה פלסטינית. דוברת מטעם קת'רין אשטון: "הימים הקרובים קריטיים". במקביל, ארה"ב לוחצת על חברות מועצת הביטחון להתנגד

אבו מאזן בנאום במוקטעה. מאמץ אחרון (AP)

שליחי הקוורטט ייפגשו מחר (ראשון) בניו יורק במאמץ של הרגע האחרון לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים ולהימנע מהכרה באו"ם במדינה פלסטינית – כך אישר דיפלומט אירופי בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס.

הפגישה בניו יורק תיערך יומיים בלבד לאחר נאומו של אבו מאזן, בו הכריז רשמית על כוונתו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לקבל הכרה במדינה פלסטינית – בדרך ליצירת משבר דיפלומטי של ממש עם ישראל ועם ארה"ב, שכבר הודיעה כי תטיל וטו על הבקשה הפלסטינית.

במקביל, ארצות הברית מפעילה מאמץ דיפלומטי מאחורי הקלעים כדי לשכנע את המדינות החברות במועצת הביטחון שלא לתמוך בהצעה הפלסטינית. במידה ויושג רוב בתוך מועצת הביטחון למדינות המתנגדות לבקשת הפלסטינים, יוכלו האמריקנים להימנע מהטלת וטו. נכון לעכשיו, 7 מדינות מתוך 15 החברות במועצה מתנגדות למהלך הפלסטיני, ומי ש'מתנדנדת' בשלב זה היא פורטוגל - עליה מפעילים נציגי ארה"ב לחצים כבדים כדי שתודיע על התנגדות. שר החוץ הפורטוגלי אמר היום כי "נעשה הכל למען פלסטין, אבל שום דבר שיפגע בישראל", כך שבשורה התחתונה - שום דבר עדיין לא סגור.

דוברת שרת החוץ האירופית:  "נכפיל את מאמצינו"

מאמצי הקוורטט - ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם - מהווים חלק מדחיפה דיפלומטית אינטיסיבית בשבועות האחרונים, שמטרתה לשכנע את הפלסטינים "לרדת מהעץ" ולוותר על הדרישות מהאו"ם. האיחוד האירופי עומד בפני מבוכה נוספת אם אכן הפלסטינים יגיעו להצבעה באו"ם, משום ש-27 החברות בו יתפצלו לאלו התומכות בבקשה הפלסטינית, לעומת אלו המתנגדות ואלו הנמנעות. דוברת מטעם שרת החוץ האירופית, קת'רין אשטון, מסרה היום כי האיחוד האירופי טרם החליט כיצד לנהוג בעת ההצבעה באו"ם.

"הימים הקרובים הם קריטיים", הוסיפה הדוברת. "זה הזמן שבו הפלסטינים מחליטים על צעדיהם הבאים, אבל אנחנו ממשיכים להאמין כי רק משא ומתן יאפשר שלום ואת הגשמתו של רעיון שתי המדינות, כפי שהפלסטינים רוצים. נכפיל את מאמצינו, יחד עם חברינו בקוורטט, כדי להמריץ את המשא ומתן מהר ככל האפשר. זוהי הדרך היחידה לסיים את הסכסוך".

בישראל תקפו אמש, כצפוי, את הדברים שאמר יו"ר הרשות אבו מאזן במוקטעה. ראש הממשלה נתניהו שב וקרא לו לשוב לשולחן המשא ומתן באופן מיידי. "שלום לא משיגים בהליכה חד צדדית לאו"ם ולא בחבירה לארגון הטרור חמאס", נכתב בהודעת משרד ראש הממשלה. "שלום יושב אך ורק במשא ומתן ישיר עם ישראל. הרשות הפלסטינית והעומד בראשה מתחמקים בעקביות משיחות ישירות עם ישראל. כשהרשות הפלסטינית תנטוש את מהלכי הסרק כהליכה חד צדית לאו"ם, היא תמצא את ישראל שותפה למו"מ ישיר לשלום".

אבו מאזן: "אי אפשר לפגוע בלגיטימיות של ישראל"

"אנחנו הולכים לסיים את מה שהתחיל יאסר ערפאת לפני 60 שנה", הבטיח אבו מאזן בנאומו. "אנחנו לא רוצים לפגוע בלגיטימיות של קיומה של מדינת ישראל. אף אחד לא יכול לעשות את זה", ניסה יו"ר הרשות לפייס. "אנחנו רוצים לבודד את הכיבוש, לסיים אותו, ולא את מדינת ישראל. אנחנו רוצים לסיים את האלימות נגדנו, את השימוש בכלבים וחיילים שעושים המתנחלים, ולא מעבר".

"כל הפעילויות שלנו בפנייה לאו"ם צריכות להיות פעילויות של שלום", הצהיר אבו מאזן וזכה למחיאות כפיים סוערות. "הפעילויות שלנו צריכות להיות שקטות ושלומניות, לא אלימות. אם נשתמש בכוח אנחנו ניגרר למקומות שישראל רוצה לגרור אותנו אליהם. ישראל רוצה שנשתמש באלימות וניגרר לשם, אבל אסור לנו לתת להם את התירוץ לכך. אנחנו רוצים מדינה, זה נכון, אבל לא יותר מזה. אנחנו לא רוצים מלחמה. כל חצייה של הגבול הזה ופעילות שאינה של שלום - אינה חלק מהמהלך הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת