לקראת ההכרזה: פתח וחמאס נפגשו

מנסים למצוא נוסחה מוסכמת: על רקע החלטת הפלסטינים לפנות לאו"ם בשבוע הבא בדרישה להכיר במדינה פלסטינית, נציגי פתח וחמאס נפגשו בעזה בניסיון להגיע להסכמה. למרות ההתנגדות מצד חמאס, אומרים בארגון כי האחדות הלאומית "חשובה יותר מהכל"

האם ההחלטה לפנות לאו"ם תביא לאחדות בין פתח וחמאס? נציגים משני הארגונים נפגשו הערב בעזה, ודנו בסוגיית העמדה הפלסטינית לקראת הגשת הבקשה לאו"ם להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית שמתוכננת ל-23 בספטמבר, כך מדווחת סוכנות הידיעות "מען". למרות חילוקי הדעות בין הפלגים, נראה כי קיימת הסכמה על חשיבות האחדות הלאומית.

לדברי בכיר בחמאס איסמעיל רדואן, קיימת מחלוקת לגבי האסטרטגיה שבה יש לנקוט, "אבל יש חשיבות לשמירה על האחדות הלאומית למרות הדרך השונה שבה רואה כל אחד את המציאות". רדואן הוסיף כי הצדדים יעשו מאמצים כדי לקבוע פגישות נוספות בהמשך, טרם הפנייה לאו"ם.

בחמאס הצהירו לא פעם על התנגדותם למהלך וכינו אותו "מהלך קוסמטי שלא יועיל לעם הפלסטיני". אנשי הארגון מתנגדים גם להפגנות המתוכננות בעד המהלך.

אבו מאזן: לא חוששים מהווטו האמריקני

מוקדם יותר היום הודיעו ברשות על כוונתם להעלותאת דרישתם במועצת הביטחון של האו"ם ביום שישי הבא - 23 בספטמבר. חרף ההתנגדות למהלך שנרשמה גם באיחוד האירופי, הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, כי בניגוד לתכנית הקודמת לנסות ולקבל מעמד סמלי לפלסטין כ"משקיפה" על ידי אישור ברוב קולות של הבקשה בעצרת הכללית של האו"ם, מתכוון יו"ר הרשות, אבו מאזן, לפנות ישירות אל מועצת הביטחון.

עם זאת, הותיר אל-מלכי פתח צר למניעת המהלך. בשיחה עם כתבים ברמאללה הוא אמר כי "הנשיא מחמוד עבאס יגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם, אלא אם תונח עד אז על השולחן הצעה רצינית לחידוש המגעים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת