התכנית האירופית לבלימת ההצבעה באו"ם: כן ל"משקיפה", יחד עם מו"מ

דיפלומטים בכירים בבריסל סיפרו כי בניסיון של הרגע האחרון למנוע מהפלסטינים להביא להצבעה את בקשתם לקבלת עצמאות במועצת הביטחון, יפעילו שם לחצים על הרשות להסתפק בצעד הצהרתי בעצרת הכללית - ולשוב, בגיבוי הקוורטט, אל שולחן המו"מ עם ישראל

אבו מאזן. עדיין נתון ללחצים (רויטרס)

למרות הנחישות הפלסטינית להביא את הבקשה להכרה במדינה לאישור מועצת הביטחון של האו"ם, ממשיכים באיחוד האירופי לנסות ולשכנע את ראשי הרשות לחזור בהם מתכניותיהם ולאמץ בשנית את שאיפתם להביא את הנושא לאישור העצרת הכללית.

דיפלומטים בכירים בבריסל אמרו בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בכך תנסה אירופה לשכנע את הפלסטינים להסתפק בקבלת הכרה של משקיפה בלבד, ולא של מדינה.

נציבת קשרי החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, עורכת בימים אלה מסע דילוגים במזרח התיכון בניסיון אחרון להביא לחידוש המשא-ומתן בין ישראל לפלסטינים, ובכך למנוע את ההצבעה על התכנית הפלסטינית.

לפי פרסומים בנושא, תנסה אשטון לקדם בין הצדדים עסקה שתקבל את גיבוי הרביעייה הבילאומית - בעלת קווי יסוד לשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

בבריסל טענו כי ההצעה האירופית תורכב כך שקבלת מעמד "משקיפה" בעצרת הכללית לא ייפסול בהמשך את פלסטין מלשדרג את מעמדה כמדינה עצמאית וחברה מלאה באו"ם. אחד הדיפלומטים האירופיים הסביר כי עיקר היתרון בתכנית זו היא "הפנייה לחזרה אל שולחן המשא ומתן לשלום". הדיפלומטים.

לפי ההערכות בבריסל, אם תצא התכנית האירופית אל הפועל לא תתרחש ההצבעה באו"ם על עצמאותה של מדינה פלסטינית לפני חודש אוקטובר - שכן בזמן שיחלוף עד אז, יושקע מאמץ להביא את ישראל ואת ראשי הרשות אל שולחן הדיונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת