סוף לצווי המעצר נגד בכירים ישראלים בבריטניה; לבני תוכל לנסוע

שגריר הממלכה בישראל בישר ליו"ר האופוזיציה לבני כי ההליכים לתיקון החוק בארצו, שנוצלו על-ידי גורמים פרו-פלסטינים להוצאת צווי מעצר נגד בכירים ישראלים, תוקן - ולא יהיה עוד כלי בידיהם. במקביל, הודיעה בריטניה על החלטה להחרים את ועידת דרבן בשל "אווירה אנטישמית"

איום המעצר שרבץ מעל בכירי המערכת המדינית והצבאית בישראל הוסר - לפחות בממלכה המאוחדת. מלכת בריטניה חתמה היום על תיקון בחוק, ששם קץ ליכולתם של ארגונים פרו-פלסטינים שונים להוציא צווי מעצר נגד אישים ישראלים שונים שביקרו בארצה.

שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד, שוחח עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ובישר לה באופן אישי על שינויי החקיקה, שמהווים סוף להליך שהחל עם הוצאת צו מעצר נגדה בדצמבר 2009, בעקבות מעורבותה לכאורה בפשעים נגד האנושות בימי מבצע "עופרת יצוקה".

לבני בירכה על המהלך ואמרה לשגריר הבריטי: "אני שמחה שצו המעצר נגדי פקח את עיני הבריטים והביא להפסקת הניצול הציני של החקיקה נגד מפקדי וחיילי צה"ל. הצדק האמיתי נעשה. הוא יבחין בין מנהיגים ומפקדים שמגנים על ארצם מפני טרור, כמו חיילי צה"ל, לבין פושעי מלחמה אמיתיים שנגדם חוקק החוק".  

השגריר הבטיח כי התיקון "יימנע ניצול לרעה של מערכת המשפט הבריטית למטרות פוליטיות ויימנע את מעצרם של אנשים במקרים שבהם אין סיכוי ממשי לניהול הליך משפטי נגדם. באותה השעה, הוא גם יבטיח שבריטניה תוכל להמשיך ולעמוד במחוייבויות הבינלאומיות שלה".

בריטניה החליטה להחרים את ועידת דרבן

בסוגייה אחרת, הודיע שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, כי ארצו לא תשתתף באירוע האו"ם לציון עשור ל"ועידת דרבן" לגזענות.

במשך השנים בחרו המדינות החברות בוועדה לגנות את ישראל ולהאשימה בגזענות, ומאז מחרימים את האירוע לא רק בירושלים, אלא גם בבירות רבות אחרות בעולם המערבי.

"הוועידה והאווירה האנטישמית ששררה בה הייתה פרק לא נעים בהיסטוריה של האו"ם", הסביר הייג. "אין זה אירוע שצריך לחגוג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת