ארדואן: "ספינות הקרב הטורקיות מוכנות"

מחריפים האיומים מצידה של טורקיה לעבר ישראל. במהלך ביקורו בתוניסיה, אמר היום ראש הממשלה הטורקי ארדואן כי "ישראל לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה בים התיכון, ספינות הקרב הטורקיות יכולות להיות שם בכל רגע"

ארדואן במצרים, אתמול (AP)

כשנדמה שטורקיה כבר מיצתה את מסכת האיומים נגד ישראל, בא ראש הממשלה ארדואן ומוכיח שיש לו עוד תחמושת רבה בקנה.

ראש הממשלה הטורקי מבקר היום בבירה התוניסאית - תוניס, התחנה השנייה שלו במסגרת הסיור בעקבות ה"אביב הערבי", שם הוא נפגש עם מהיגי שלטון המעבר במדינה שהייתה הראשונה בגל ההפיכות בעולם הערבי. 

במסיבת עיתונאים בשעות הצהריים בתום פגישה עם ראש הממשלה התוניסאי, החריף רג'פ טאיפ ארדואן עוד את הטונים נגד ישראל, ואמר כי "ישראל לא יכולה לעשות כל מה שהיא רוצה בים התיכון".

"ישראל עוד תראה מה יהיו תוצאות ההחלטות שלנו", הוסיף ארדואן. "ספינות הקרב שלנו יכולות להיות שם (במזרח הים התיכון) בכל רגע".

ארדואן שיחזר את התקרית עם פרס

שלשום שיחזר ארדואן במהלך ארוחת ערב בקהיר את ה"תקרית" המפורסמת בה נטש את הבמה בדאבוס בעקבות ויכוח עם הנשיא שמעון פרס - מה שהחל את תהליך ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה.

ראש הממשלה הטורקי סיפר לנוכחים בארוחת הערב את גרסתו לרגעי הדרמה שהתחוללו על בימת הוועידה הכלכלית בדאבוס בשנת 2009 לצדו של נשיא המדינה שמעון פרס והסביר מדוע נטש את הוועידה במחאה. בנוסף, טען ראש ממשלת טורקיה כי פרס עצמו ביקש את הסיוע הטורקי בבניית התנחלויות בגדה המערבית.

"הנשיא פרס ביקש ממני את עזרתה של טורקיה בבניית התנחלויות בגדה המערבית", חשף ארדואן במהלך ארוחת הערב שהתקיימה שלשום בקהיר, כפי שמתפרסם הבוקר ביומון הלונדוני "אל-חייאת". "הפגישה עמו לא הייתה הראשונה, אך במהלכה הוא ביקש ממני את הסיוע הטורקי בבניית התנחלויות. אתם מתארים לעצמכם זאת? הנשיא פרס ביקש שאני אסייע בבניית התנחלויות על מנת לספק מקומות מגורים נוספים ליהודים שעזבו את רצועת עזה - לגדה המערבית".

"אני יכול להרים את קולי יותר ממך"

בהמשך הסעודה, סיפר ארדואן על תחושותיו ברגעי המחלוקת עם פרס, שהתפתחו עד כדי עימות של ממש על בימת הוועידה בדאבוס לפני כשנתיים והסתיימו כאמור בנטישתו הפומבית והמחאתית של ארדואן את הדיון.

"כאשר ישבתי עם פרס בוועידה, במוחי עלתה תמונתו של הילד הפלסטיני שניסה לתפוס מחסה מאחורי אביו, מחשש לפגיעה מאש כוחות צה"ל", אמר ראש ממשלת טורקיה בהתכוונו לתמונות הילד מוחמד א-דורה, שהתפרסמו בעולם כולו. "ראיתי את התמונה הזו במוחי, ופרס גם החל להרים את קולו. אמרתי לו: 'אל תרים את קולך. אני יכול להרים את קולי יותר ממך. אתם הורגים ילדים'", המשיך ארדואן.

לדבריו, בשלב זה עלה רף המתיחות בין השניים, ולאחר מכן החליט ארדואן לעזוב את הדיון. "טורקיה לא תשנה את מדיניותה - כל עוד ישראל לא תשנה את מדיניותה", שב והדגיש ארדואן במהלך הסעודה. "על ישראל להתנצל על תקרית ה'מרמרה', לשלם פיצויים ולהסיר את המצור על עזה. כל זמן שלא תיענה לשלושת התנאים הללו - לא ישובו היחסים בין המדינות לכפי שהיו בעבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת