נתניהו החליט: אסע לנאום בעצרת האו"ם

אחרי התלבטויות ממושכות, החליט ראש הממשלה לנסוע לעצרת האו"ם בשבוע הבא ולייצג את ישראל אל מול הפנייה הפלסטינית לקבל הכרה כמדינה. "עצרת האו"ם אינה מקום בו ישראל זוכה לשימוע הוגן", אמר נתניהו, "אבל החלטתי לומר דברי אמת באזני כל מי שירצה לשמוע את האמת"

בישראל מתכננים לעשות הכל כדי לבלום את ההכרזה על הכרה במדינה פלסטינית: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום כי ייסע לנאום בעצרת האו"ם לקראת ההצבעה הדרמטית באו"ם בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך מסיבת עיתונאים שערך היום ראש הממשלה עם ראש ממשלת צ'כיה, אמר נתניהו: "לא ניתן לבנות שלום על בסיס של שקרים, מכיוון שבסופו של דבר הוא יתנפץ על זרעי האמת. הודאגתי לשמוע גורם פלסטיני רשמי שדיבר אתמול על פלסטין נקייה מיהודים-יודן ריין. זוהי חרפה ואני מצפה שהרשות הפלסטינית תגנה התבטאות זו".

נתניהו הוסיף: "אנו מאמינים שהדרך היחידה להשיג שלום היא במשא ומתן ישיר, לא ניתן לכפות אותו. החלטתי להעביר את המסרים האלה בנאום אותו אשא בפני העצרת הכללית של האו"ם אליה אסע בשבוע הבא. העצרת הכללית אינו מקום בו ישראל זוכה בדרך כלל לשימוע הוגן, אך בכל זאת החלטתי לומר דברי אמת באזני כל מי שירצה לשמוע אותה".

החשש: נתניהו יהפוך למטרה

ראש הממשלה נתניהו התלבט בשבועות האחרונים ארוכות בשאלה מי ייצג את ישראל באו"ם במהלך הדיונים על בקשת הרשות הפלסטינית לקבל הכרה רשמית כמדינה עצמאית.

בסביבתו של נתניהו טענו כי מחד, מן הראוי שישראל תשלח לאו"ם את המסביר מס' 1 שלה - ראש הממשלה עצמו - כדי להשיג את המקסימום בתחום ההסברה. מאידך, חשש נתניהו כי הגעתו האישית לאו"ם תשדר לעולם שישראל נכנסת לפאניקה בעקבות הבקשה הפלסטינית, ולכן שקל לשלוח במקומו את הנשיא שמעון פרס.

יתרה מזאת, מקורבים לרה"מ טענו כי הגעתו של נתניהו לניו יורק תהפוך אותו למטרה לחיציהם של הפלסטינים ושל תומכיהם. בסופו של דבר, ובתום דיונים ממושכים בלשכתו של רה"מ, קבע נתניהו שמדובר בעניין חשוב מדי מכדי להשאיר אותו בידי אחרים, והחליט לנסוע בעצמו לעצרת האו"ם ולייצג את ישראל בדיונים סביב הבקשה הפלסטינית.

הפלסטינים: נדרוש הכרה ב-23 בספטמבר

בינתיים ברמאללה, בכירי הרשות הודיעו בצהריים על כוונתם להעלות את דרישתם להכרה במדינה עצמאית במועצת הביטחון של האו"ם כבר ביום שישי הבא - 23 בספטמבר.

חרף ההתנגדות למהלך שנרשמה גם באיחוד האירופי, הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, כי בניגוד לתכנית הקודמת לנסות ולקבל מעמד סמלי לפלסטין כ"משקיפה" על ידי אישור ברוב קולות של הבקשה בעצרת הכללית של האו"ם, מתכוון יו"ר הרשות, אבו מאזן, לפנות ישירות אל מועצת הביטחון.

עם זאת, הותיר אל-מלכי פתח צר למניעת המהלך. בשיחה עם כתבים ברמאללה הוא אמר כי "הנשיא מחמוד עבאס יגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם, אלא אם תונח עד אז על השולחן הצעה רצינית לחידוש המגעים".

מיוחד: איך נראים גבולות 1967?