הפלסטינים הולכים על כל הקופה - ופונים למועצת הביטחון

בניגוד לתכנית לקבל הכרה סמלית ברוב קולות בעצרת הכללית של האו"ם, הודיע שר החוץ הפלסטיני כי ביום שישי הבא יגיש אבו מאזן בקשה למועצת הביטחון להכיר בפלסטין כמדינה עצמאית באופן חד-צדדי, למרות ההצהרות האמריקניות לבלום זאת באמצעות וטו. הוא הותיר פתח לשינוי "אם תונח הצעה רצינית לחידוש המו"מ"

הנחישות בוושינגטון להפעיל את זכות הווטו ולבלום את הניסיון הפלסטיני לקבל באופן חד-צדדי הכרה במדינה עצמאית לא הותיר, ככל הנראה, רושם רב ברמאללה - שם הודיעו בצהריים בכירי הרשות על כוונתם "ללכת על כל הקופה" ולהעלות את דרישתם במועצת הביטחון של האו"ם כבר ביום שישי הבא - 23 בספטמבר.

מיוחד: איך נראים גבולות 1967?

חרף ההתנגדות למהלך שנרשמה גם באיחוד האירופי, הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, כי בניגוד לתכנית הקודמת לנסות ולקבל מעמד סמלי לפלסטין כ"משקיפה" על ידי אישור ברוב קולות של הבקשה בעצרת הכללית של האו"ם, מתכוון יו"ר הרשות, אבו מאזן, לפנות ישירות אל מועצת הביטחון.

עם זאת, הותיר אל-מלכי פתח צר למניעת המהלך. בשיחה עם כתבים ברמאללה הוא אמר כי "הנשיא מחמוד עבאס יגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם, אלא אם תונח עד אז על השולחן הצעה רצינית לחידוש המגעים".

ליברמן מוחה: המדינה הפלסטינית תהיה "יודן ריין"

על רקע ההתפתחויות, הנחה שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, את נציגי משרדו להגיש מחאה רשמית למדינות האיחוד האירופי ולארצות הברית נגד דברי נציג הרשות הפלסטינית בוושינגטון - שלפיהם עתידה להיות המדינה הפלסטינית "נקייה מיהודים".

בשיחה עם כתבים בוושינגטון, אמר אתמול מען עריקאת, השגריר הפלסטיני בארצות הברית, כי "בני עמו דורשים שמדינתם העתידית תהיה 'חופשיה מבני העם היהודי'". עריקאת שלל אפשרות לפשרה, אשר במסגרתה לא יפונו ההתנחלויות הגדולות, והוסיף: "בתום ניסיון של 44 שנות כיבוש צבאי, וכל החיכוכים והעימותים שבאו בעקבותיהם, יהיה זה לטובת שני העמים לחיות בנפרד".

הבוקר נמסר ממשרד החוץ בירושלים בתגובה כי "השר ליברמן אמר כי הדברים שאמר השגריר הפלסטיני מען עריקאת מצטרפים לדברים דומים שנאמרו מפי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והם מוכיחים שהנהגת הרשות הפלסטינית אימצה למעשה את רעיון 'היודן ריין'". לדברי ליברמן: "כדאי שמדינות העולם ייקחו זאת בחשבון בבואם לדון בבקשה הפלסטינית להקמת מדינה".

בעקבות הדברים, במשרד החוץ אף נשקלת האפשרות לבטל את ההשתתפות הישראלית בכינוס ועידת המדינות התורמות שיתקיים בסוף השבוע בניו-יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת