"הניו יורק טיימס" תוקף את נתניהו

בעקבות ניצחונו של המועמד הרפובליקני בוב טרנר אתמול בבחירות לקונגרס בניו יורק, מפרסם אחד העיתונים החשובים בעולם - ה"ניו יורק טיימס" - מאמר מערכת המבקר את רה"מ נתניהו בתמיכה ברפובליקנים ובגרימת מבוכה לנשיא אובמה. "נתניהו מבודד את ישראל, וההצבעה בניו יורק הופכת את המצב ליותר מסוכן עבור ישראל"

מאמר מערכת שמתפרסם בעיתון "הניו יורק טיימס", אחד העיתונים המשפיעים והחשובים בעולם, מפנה אצבע מאשימה כלפי ראש ממשלת ישראל נתניהו על כך שתמך במועמדים הרפובליקנים בבחירות שהתקיימו אתמול לקונגרס בניו יורק, ובכך הביך את הנשיא אובמה.

"כבר קראנו הרבה מאוד תיאוריות שעונות על השאלה, מדוע איש עסקים אלמוני בשם בוב טרנר, זכה ביום שלישי האחרון באחד ממושבי הקונגרס של ניו יורק שהיה שייך באופן מסורתי, למפלגה הדמוקרטית מאז שנת 1920, אך חלק מהפרשנים הרפובליקנים, ביניהם ראש העיר ניו יורק לשעבר אד קוץ', סבורים כי ההצבעה היא תגובה של הבוחרים ליחס של הנשיא אובמה כלפי ישראל", נכתב במאמר. 

"הנשיא אובמה לא עשה שום דבר כזה, התמיכה שלו בישראל מעולם לא דעכה, אבל אנחנו חוששים שבנימין נתניהו, ראש הממשלה הישראלי יראה את הבחירות האלה בניו יורק כעוד סיבה להתעלמות מעצת הנשיא ויבחר לסרב לכל פשרה עם הפלסטינים. אין זה משנה עד כמה פשרה חיונית לביטחונה של ישראל".

"קוץ' שיחק משחק ציני כשעודד בוחרים בבחירות המיוחדות לבחור במועמד רפובליקני על מנת לתקוף את הנשיא אובמה, על רקע עמדתו בנושא החזרה לקווי הגבול של 1967, כבסיס לכל הסכם שלום", כתבו ב"ניו יורק טיימס", והדגישו כי "זה הבסיס לכל ההצעות שהועלו על ידי נשיאים אמריקנים במשך יותר מעשור, ואפילו מר נתניהו רמז שהוא מקבל את העיקרון הזה".

"הנשיא אובמה לא טיפל במשבר הישראלי - פלסטיני בצורה נבונה. הפלסטינים בהחלט המתינו זמן רב מדי כדי להגיע לשולחן המו"מ והמנהיגים הערבים לא הצליחו להציע יוזמות שעשויות להעניק לישראל ביטחון שעסקה רצינית היא ברת קיימא", נכתב.

"נתניהו עקשן - הוא בנה התנחלויות והאשים את הקואליציה"

"אבל מר נתניהו היה עקשן, הוא בנה התנחלויות והאשים את הקואליציה השמרנית שלו בחוסר היכולת לגלות יותר פשרנות", נכתב עוד במאמר, "באמצעות עידוד חברי קונגרס רפובליקנים, הוא הביך את הנשיא אובמה, שהפגין התנהגות יוצאת דופן של בן ברית שאפילו לא משרת את האינטרסים של ארצו שלו".

"אובמה הביע תמיכה בישראל ותמך בפעולותיה, הוא נחל הצלחה גדולה יותר מהנשיא בוש בהעברת סנקציות קשוחות נגד אירן, שיתוף הפעולה חזק כולל תמיכה בתכניות החימוש הישראליות, הפעיל לחץ על הממשל המצרי בזמן ההסתערות על השגרירות בקהיר, וניסה להרגיע את המתיחות מול טורקיה ולקדם הבנות בנושא המצור על רצועת עזה, עד שישראל למעשה דחתה את העסקה", הוסיפו עורכי ה"טיימס".

"אובמה מסכן את יחסי ארה"ב והעולם הערבי"

"כעת, הנשיא אובמה מסכן את היחסים של ארה"ב עם העולם הערבי המשתנה, על ידי הכוונה להטיל וטו על הבקשה של הפלסטינים לקבל מעמד של חברה קבועה באו"ם. הנשיא תומך בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אך מאמין שניתן להגיע לפתרון הזה בעזרת מו"מ בלבד".

"בנוסף, שולח הנשיא דיפלומטים אשר יתמכו בבלימת המהלך הפלסטיני, וישכנעו את ראשי הרשות הפלסטינית שהכרזה חד צדדית - לא טובה גם להם. אובמה מאמין שברגע שהאופוריה מהכרזת המדינה תחלוף, האנשים בגדה המערבית יבינו שבעצם דבר לא השתנה", נכתב.

לסיכום מאמר המערכת נאמר כי "נתניהו צריך להיות מוטרד שהמדינה שלו מבודדת יותר עכשיו מהימים שבהם הוא נכנס לתפקיד. ללא מו"מ הבדידות הזו רק תלך ותעמיק, כעת ההצבעה לקונגרס בניו יורק הופכת את המצב לאמין פחות, או ליותר מסוכן עבור לישראל", לשון מאמר המערכת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת