"אמרתי לפרס: אתם הורגים ילדים"

רה"מ הטורקי ארדואן לא מסתפק בהשתלחויות נגד ישראל, והחליט לשחזר בארוחת ערב בקהיר את הדרמה שהתרחשה בוועידה הכלכלית בדאבוס בשנת 2009, שבמהלכה נטש במחאה את הבימה שחלק עם נשיא המדינה שמעון פרס. ארדואן סיפר על תחושותיו ברגעי המחלוקת וציין: "עלתה במוחי תמונת הילד הפלסטיני שניסה לתפוס מחסה מאש צה"ל"

ארדואן מגיע לתוניסיה, הלילה (רויטרס)

יורד לפסים אישיים: רגע לפני שיצא להמשך הביקור שלו בתוניסיה, שיחזר ארדואן במהלך ארוחת ערב בקהיר את ה"תקרית" המפורסמת בה נטש את הבמה בדאבוס בעקבות ויכוח עם הנשיא שמעון פרס - מה שהחל את תהליך ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה.

ראש הממשלה הטורקי סיפר לנוכחים בארוחת הערב את גרסתו לרגעי הדרמה שהתחוללו על בימת הוועידה הכלכלית בדאבוס בשנת 2009 לצדו של נשיא המדינה שמעון פרס והסביר מדוע נטש את הוועידה במחאה. בנוסף, טען ראש ממשלת טורקיה כי פרס עצמו ביקש את הסיוע הטורקי בבניית התנחלויות בגדה המערבית.

"הנשיא פרס ביקש ממני את עזרתה של טורקיה בבניית התנחלויות בגדה המערבית", חשף ארדואן במהלך ארוחת הערב שהתקיימה שלשום בקהיר, כפי שמתפרסם הבוקר ביומון הלונדוני "אל-חייאת". "הפגישה עמו לא הייתה הראשונה, אך במהלכה הוא ביקש ממני את הסיוע הטורקי בבניית התנחלויות. אתם מתארים לעצמכם זאת? הנשיא פרס ביקש שאני אסייע בבניית התנחלויות על מנת לספק מקומות מגורים נוספים ליהודים שעזבו את רצועת עזה - לגדה המערבית".

"אני יכול להרים את קולי יותר ממך"

בהמשך הסעודה, סיפר ארדואן על תחושותיו ברגעי המחלוקת עם פרס, שהתפתחו עד כדי עימות של ממש על בימת הוועידה בדאבוס לפני כשנתיים והסתיימו כאמור בנטישתו הפומבית והמחאתית של ארדואן את הדיון.

"כאשר ישבתי עם פרס בוועידה, במוחי עלתה תמונתו של הילד הפלסטיני שניסה לתפוס מחסה מאחורי אביו, מחשש לפגיעה מאש כוחות צה"ל", אמר ראש ממשלת טורקיה בהתכוונו לתמונות הילד מוחמד א-דורה, שהתפרסמו בעולם כולו. "ראיתי את התמונה הזו במוחי, ופרס גם החל להרים את קולו. אמרתי לו: 'אל תרים את קולך. אני יכול להרים את קולי יותר ממך. אתם הורגים ילדים'", המשיך ארדואן.

לדבריו, בשלב זה עלה רף המתיחות בין השניים, ולאחר מכן החליט ארדואן לעזוב את הדיון. "טורקיה לא תשנה את מדיניותה - כל עוד ישראל לא תשנה את מדיניותה", שב והדגיש ארדואן במהלך הסעודה. "על ישראל להתנצל על תקרית ה'מרמרה', לשלם פיצויים ולהסיר את המצור על עזה. כל זמן שלא תיענה לשלושת התנאים הללו - לא ישובו היחסים בין המדינות לכפי שהיו בעבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת